Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղայինները պայմանավորվել են 2023թ. համագործակցության մասին
Օրերս Թբիլիսիում կայացել է «Վրացական երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փերաձեի և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի հանդիպումը, որի ընթացքում նախանշվել են 2023 թվականին ընկերությունների համագործակցության ծրագրերը։
Մասնավորապես, հիմնական հարցերից մեկը «Վրացական երկաթուղի» ընկերության հետ սակագնային քաղաքականության համաձայնեցումն էր, որի շրջանակներում սահմանվել են սակագնային դրույքաչափեր հացահատիկային բեռների, եղեգնաշաքարի, ցեմենտի և ցեմենտի կլինկերի փոխադրման համար։ Փոխվել են նաև կոնտեյներներով բեռների փոխադրման դրույքաչափերը։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են նաև միջազգային ուղևորափոխադրումների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Քննարկվել է 2023 թվականի ամառային ժամանակահատվածում Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքի երթևեկության կարգը, կողմերը համաձայնության են եկել վերականգնել Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային ուղևորատար գնացքի ամենօրյա երթևեկությունը նախատեսող երթևեկության ժամանակացույցը։ 2023 թվականի 1-ին եռամսյակում կանցկացվի խորհրդակցություն ՀԿԵ և «Վրացական երկաթուղի» ընկերությունների ներկայացուցիչների միջև Վրաստանի և Հայաստանի մաքսային և սահմանապահ մարմինների մասնակցությամբ ՝ ճանապարհին մաքսային և սահմանային հսկողության ընթացակարգերի կազմակերպման վերաբերյալ:
2023 թվականին նախատեսվում է նաև անցում կատարել «Օրիոն-2» ճամփորդական փաստաթղթերի վաճառքի նոր ծրագրային ապահովմանը՝ ֆունկցիոնալ հնարավորությունների ավելացմամբ և հաշվի առնելով ՀԿԵ-ի առաջարկները։ Ուղևորների համար այս ծառայությունը կտրամադրի բազմաթիվ նոր հնարավորություններ, որոնք հասանելի չէին համակարգի ներկայիս տարբերակում:

Железнодорожники Армении и Грузии договорились об аспектах сотрудничества на 2023 год
На днях в Тбилиси состоялась встреча генеральных директоров компаний «Грузинская железная дорога» Давида Перадзе и «Южно-кавказская железная дорога» Алексея Мельникова, в ходе которой были намечены планы по сотрудничеству компаний в 2023 году.
В частности, одним из главных вопросов явилось согласование с ГЖД тарифной политики, в рамках которой установлен уровень тарифных ставок на перевозку зерновых грузов, тростникового сахара, цемента и цементного клинкера. Также изменены ставки на перевозку грузов в контейнерах.
В рамках встречи обсуждены и вопросы развития международных пассажирских перевозок. Был обсужден порядок курсирования поезда Ереван-Батуми-Ереван в летний период 2023 года, стороны пришли к согласию о восстановлении графика движения, предусматривающего курсирование международного пассажирского поезда Ереван-Батуми- Ереван ежедневно. В 1 квартале 2023 года будет проведено совещание с участием представителей ГЖД и ЮКЖД, таможенными и пограничными органами Грузии и Армении по организации процедур таможенного и пограничного контроля в пути следования.
В 2023 году планируется также переход на новое программное обеспечение продажи проездных документов «Орион-2», с увеличением функциональных возможностей и с учетом предложений ЮКЖД. Для пассажиров данный сервис предоставит множество новых возможностей, которые были не доступны в текущей версии системы.