Երաժշտությունը ՀԿԵ-ի հետ
Բարեկամական կապերը վերջին տարիներին միավորել են առաջին հայացքից տարբեր երկու կոլեկտիվներ՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը և Երևանի Մ.Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցը: Նախաձեռնության հեղինակներն են՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը և նրա տեղակալ Սամվել Դանիլովը: Որոշում է կայացվել միջոցներ փոխանցել՝ դպրոցի սաներին անհրաժեշտ գործիքներով ապահովելու համար: ՀԿԵ-ի աջակցության շնորհիվ դպրոցում ստեղծվել է փողային նվագախումբ, ընդլայնվել է ժողովրդական գործիքների համույթի կազմը, ստեղծվել է երկրորդ համույթը կրտսեր դասարանների աշակերտների ներգրավմամբ:
Թղթակցի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Իրինա Մկրտչյանը նշել է, որ ՀԿԵ-ի հետ համատեղ բազմաթիվ համերգներ են կազմակերպվել Հայաստանի տարբեր մարզերում։ «Օգոստոսի 2-ին՝ երկաթուղայինի օրը, Վանաձորի կայարանի հարթակում հյուրերին դիմավորեցին երիտասարդ երաժիշտները»,- պատմում է Ի. Մկրտչյանը։ Համերգներ են անցկացվել նաև Երևանի երկաթուղային կայարանի կառամատույցում ՝ ի պատիվ հյուրերի ժամանման և նոր շարժակազմի շնորհանդեսի։
Կարելի է առանձնացնել «Երաժշտական կանգառ» անվանմամբ արտասովոր համերգը: Այն կազմակերպվել է Երևանի կայարանի սպասասրահում, որտեղ բեմ է կառուցվել։ Երաժշտական գործերի կատարման ընթացքում գնացքները ժամանում էին կայարան, և ուղևորները, դուրս գալով վագոններից, զարմանքով և հետաքրքրությամբ դառնում էին անսովոր համերգի ակամա հանդիսատեսը: Ծրագրի ապոթեոզը համերգի եզրափակիչ մասն էր, երբ բեմում հայտնվեցին ավելի քան 250 աշակերտներ՝ փողային նվագախումբ, ժողովրդական գործիքների նվագախումբ, լարային նվագախումբ, «Սանթուր» եռյակը և երեք երգչախումբ: Կատարվեց Արմեն Սմբատյանի «Հայաստան» ստեղծագործությունը:
Դպրոցի տարեդարձի բազմաթիվ նվերների թվում մեծ անակնկալ էր ՀԿԵ-ի տրամադրած դրամաշնորհը։ «Այս տարի սեպտեմբերին ընկերության գլխավոր տնօրենը և նրա տեղակալը այցելեցին դպրոց և համերգ լսեցին՝ նրանց հետաքրքրությունն անկեղծ էր։ Վերջերս ընկերությունը մեզ համար ձեռք է բերել սաքսոֆոններ, ուդեր և քամանչաներ։ Դպրոցի մանկավարժական կազմը և տնօրինությունը շնորհակալ են ՀԿԵ-ի ղեկավարությանը և անձամբ Ալեքսեյ Վալերիևիչին մեր ստեղծագործական գործունեությունը բարձր գնահատելու և երաժշտական մշակույթի զարգացմանը նպաստելու համար: Հուսով եմ՝ մեր հաճելի և փոխշահավետ գործընկերությունը նոր պտուղներ կբերի նաև ապագայում», - նշել Է Իրինա Մկրտչյանը։

В последние годы узы дружбы связали два на первый взгляд различных коллектива: компанию "Южно-Кавказская железная дорога" и ереванскую музыкальную школу им․ М.Мирзояна. Инициативу проявили генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников и его заместитель Самвел Данилов. Было решено перечислить средства для обеспечения учащихся школы необходимыми инструментами.
Благодаря поддержке ЮКЖД в школе создан духовой оркестр, расширен состав ансамбля народных инструментов, создан второй ансамбль c привлечением учащихся младших классов. Директор школы Ирина Мкртчян отмечает, что совместно с ЮКЖД было организовано множество концертов в различных регионах Армении. "2 августа, в День железнодорожника, в Ванадзоре на перроне вокзала гостей приветствовали юные музыканты, - рассказывает И.Мкртчян. - Концерты проводились и на перроне железнодорожного вокзала Еревана в честь прибытия гостей и презентации нового подвижного состава".
Хочется выделить необычный концерт под названием "Музыкальная остановка". Он был организован в зале ожидания Ереванского вокзала, где построили сцену. По ходу исполнения музыкальных произведений на вокзал прибывали поезда, и пассажиры, выходя из вагонов, с удивлением и интересом становились невольными зрителями необычного концерта. Апофеозом программы стал финал, когда на сцене оказалось свыше 250 учащихся: духовой оркестр, оркестр народных инструментов, струнный оркестр, трио "Сантур" и три хора. Было исполнено произведение Армена Смбатяна "Айастан".
В числе многочисленных подарков к юбилею школы большим сюрпризом оказался грант от ЮКЖД. "В этом году в сентябре школу посетили гендиректор компании и его заместитель, послушали концерт: интерес с их стороны неподдельный. Недавно компания приобрела для нас саксофоны, уды и каманчи. Педагогический коллектив и дирекция школы благодарны руководству ЮКЖД и лично Алексею Валерьевичу за высокую оценку нашей творческой деятельности и содействие развитию музыкальной культуры. Надеюсь, что наше приятное и взаимовыгодное партнерство принесет новые плоды и в будущем", - отметила Ирина Мкртчян.