Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղայինները համաձայնեցրել են 2025 թվականի համատեղ ծրագրերը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» և «Վրացական երկաթուղի» ընկերություններն ամփոփեցին 2024 թվականի համագործակցության արդյունքները և նախանշեցին հաջորդ՝ 2025 թվականի ծրագրերը։ Երկու ընկերությունների պատվիրակությունների և ղեկավարների՝ Ալեքսեյ Մելնիկովի և Դավիթ Փերաձեի մասնակցությամբ համապատասխան հանդիպումը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 16-ին Թբիլիսիում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես խոսվեց 2024 թվականի մայիսին Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով վնասված ՀԿԵ ենթակառուցվածքի վերականգնմանը «Վրացական երկաթուղի» ընկերության ներկայացուցիչների մասնակցությանն առնչվող հարցերի մասին։ Վրացական կողմը տրամադրել էր 30 վագոնից և ջերմաքարշից բաղկացած շարժակազմ, ինչպես նաև Հայաստան էին գործուղվել երկաթուղու աշխատակիցներ՝ մասնակցելու ջրհեղեղի հետևանքների վերացմանը։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը վրացի գործընկեր Դավիթ Փերաձեին պարգևատրեց «Փոխգործակցություն, աշխատակցություն» շքանշանով արդյունավետ գործակցության համար: Բացի այդ, «ցուցաբերված բարձր պրոֆեսիոնալիզմի, աննախադեպ աջակցության և ջրհեղեղի հետևանքների վերացման ուղղությամբ համակարգված համատեղ աշխատանքի համար ՀԿԵ «Փոխօգնության» շքանշանով պարգևատրվեցին «Վրացական երկաթուղի» ընկերության 11 մեքենավարներ և մեքենավարների օգնականներ։
«ՀԿԵ»-ն ընդգծում է Վրաստանի երկաթուղայինների ցուցաբերած օգնության կարևորությունը և իր խորին շնորհակալությունն ու երախտագիտությունն է հայտնում «Վրացական երկաթուղու» ղեկավարությանը, ինչպես նաև ողջ անձնակազմին: Ընթացիկ տարվա մայիս-հունիս ամիսներին Լոռու մարզում ստեղծված արտակարգ իրավիճակը փաստացիորեն հաստատեց Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային ընկերությունների բարեկամական և եղբայրական հարաբերությունները», - նշեց Ալեքսեյ Մելնիկովը։
Ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվեցին 2024 թվականին երկու ընկերությունների փոխգործակցության արդյունքները, միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում կոնտեյներային փոխադրումների կազմակերպման, 2025 թվականին միջազգային հաղորդակցությունում սակագնային քաղաքականության կատարելագործման և հաջորդ տարվա ամառային սեզոնին ուղևորափոխադրումների կազմակերպման հարցերը։
Քննարկման ընթացքում խորհրդակցության մասնակիցները վերահաստատեցին համատեղ երկկողմ աշխատանքը շարունակելու, երկաթուղիների շահագործման բարելավմանն ուղղված գործընկերային հարաբերությունների զարգացման մտադրությունները: Կողմերը նաև պայմանավորվեցին 2025 թվականի համար պահպանել համաձայնեցված միջանցիկ սակագնային դրույքաչափերը, որոնք գործում էին 2024 թվականին։ Վրացական կողմը նաև տեղեկացրեց հայ գործընկերներին, որ ներդրման գործընթացում է գտնվում «Օրիոն 2» տոմսերի վաճառքի նոր ծրագիրը, որի համատեղ փորձնական շահագործումը կսկսվի 2025 թվականի ապրիլին:

Armenian and Georgian railway workers agree on joint plans for 2025
The «South Caucasus Railway» CJSC and the «Georgian Railway» JSC summed up the results of cooperation for 2024 and outlined plans for the next year, 2025. The corresponding meeting with the participation of delegations and the heads of the two companies, Aleksey Melnikov and David Peradze, took place on December 16 in Tbilisi.
During the meeting, the parties discussed a wide range of bilateral issues. In particular, the issues of participation of «Georgian Railway» representatives in the restoration of the «South Caucasus Railway» caused by the flooding of the Debet river in May 2024 were discussed. The Georgian side increased the rolling stock - 30 railroad cars and diesel locomotives, and «Georgian Railway» employees were sent to Armenia to participate in eliminating the consequences of the flood.
The General Director of the «South Caucasus Railway» awarded his Georgian colleague David Peradze with the badge «Cooperation, interaction with the South Caucasus Railway». In addition, for «the demonstrated high level of professionalism, unprecedented assistance, for the coordinated joint work to eliminate the consequences of the flood, 11 drivers and driver’s assistant of the «Georgian Railway» were awarded the badge «For mutual assistance to South Caucasus Railway».
«SCR» emphasizes the significance and importance of the assistance provided by the railway workers of Georgia and expresses deep gratitude and appreciation to the management and the whole team of the «Georgian Railway». The extreme situation that developed in May-June of this year in the Lori region of Armenia confirmed the friendly and fraternal relations of the railway companies of Georgia and the Republic of Armenia», noted Aleksey Melnikov.
Among other things, the results of the interaction between the two companies in 2024, issues of organizing container transportation in international rail traffic, improving tariff policy in international traffic in 2025 and organizing passenger transportation in the summer season of next year were discussed.
During the discussion, the meeting participants confirmed their intentions to continue joint bilateral work and develop partnerships aimed at improving the operational work of railways. The parties also agreed to maintain the agreed end-to-end tariff rates in effect in 2024 for 2025. The Georgian side also informed the Armenian colleagues that a new program for the sale of Orion 2 travel tickets is in the process of implementation, the joint pilot operation of which will begin in April 2025.