Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղայինները համաձայնեցրել են 2025 թվականի համատեղ ծրագրերը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» և «Վրացական երկաթուղի» ընկերություններն ամփոփեցին 2024 թվականի համագործակցության արդյունքները և նախանշեցին հաջորդ՝ 2025 թվականի ծրագրերը։ Երկու ընկերությունների պատվիրակությունների և ղեկավարների՝ Ալեքսեյ Մելնիկովի և Դավիթ Փերաձեի մասնակցությամբ համապատասխան հանդիպումը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 16-ին Թբիլիսիում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես խոսվեց 2024 թվականի մայիսին Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով վնասված ՀԿԵ ենթակառուցվածքի վերականգնմանը «Վրացական երկաթուղի» ընկերության ներկայացուցիչների մասնակցությանն առնչվող հարցերի մասին։ Վրացական կողմը տրամադրել էր 30 վագոնից և ջերմաքարշից բաղկացած շարժակազմ, ինչպես նաև Հայաստան էին գործուղվել երկաթուղու աշխատակիցներ՝ մասնակցելու ջրհեղեղի հետևանքների վերացմանը։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը վրացի գործընկեր Դավիթ Փերաձեին պարգևատրեց «Փոխգործակցություն, աշխատակցություն» շքանշանով արդյունավետ գործակցության համար: Բացի այդ, «ցուցաբերված բարձր պրոֆեսիոնալիզմի, աննախադեպ աջակցության և ջրհեղեղի հետևանքների վերացման ուղղությամբ համակարգված համատեղ աշխատանքի համար ՀԿԵ «Փոխօգնության» շքանշանով պարգևատրվեցին «Վրացական երկաթուղի» ընկերության 11 մեքենավարներ և մեքենավարների օգնականներ։
«ՀԿԵ»-ն ընդգծում է Վրաստանի երկաթուղայինների ցուցաբերած օգնության կարևորությունը և իր խորին շնորհակալությունն ու երախտագիտությունն է հայտնում «Վրացական երկաթուղու» ղեկավարությանը, ինչպես նաև ողջ անձնակազմին: Ընթացիկ տարվա մայիս-հունիս ամիսներին Լոռու մարզում ստեղծված արտակարգ իրավիճակը փաստացիորեն հաստատեց Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային ընկերությունների բարեկամական և եղբայրական հարաբերությունները», - նշեց Ալեքսեյ Մելնիկովը։
Ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվեցին 2024 թվականին երկու ընկերությունների փոխգործակցության արդյունքները, միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում կոնտեյներային փոխադրումների կազմակերպման, 2025 թվականին միջազգային հաղորդակցությունում սակագնային քաղաքականության կատարելագործման և հաջորդ տարվա ամառային սեզոնին ուղևորափոխադրումների կազմակերպման հարցերը։
Քննարկման ընթացքում խորհրդակցության մասնակիցները վերահաստատեցին համատեղ երկկողմ աշխատանքը շարունակելու, երկաթուղիների շահագործման բարելավմանն ուղղված գործընկերային հարաբերությունների զարգացման մտադրությունները: Կողմերը նաև պայմանավորվեցին 2025 թվականի համար պահպանել համաձայնեցված միջանցիկ սակագնային դրույքաչափերը, որոնք գործում էին 2024 թվականին։ Վրացական կողմը նաև տեղեկացրեց հայ գործընկերներին, որ ներդրման գործընթացում է գտնվում «Օրիոն 2» տոմսերի վաճառքի նոր ծրագիրը, որի համատեղ փորձնական շահագործումը կսկսվի 2025 թվականի ապրիլին:

Армянские и грузинские железнодорожники согласовали совместные планы на 2025 год
Компании «Южно-кавказская железная дорога» и «Грузинская железная дорога» подвели итоги сотрудничества за 2024 год и наметили планы на будущий, 2025 год. Соответствующая встреча при участии делегаций и глав двух компаний Алексея Мельникова и Давида Перадзе состоялась 16 декабря в Тбилиси.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр двусторонних вопросов. В частности, были обсуждены вопросы участия представителей ГЖД в восстановлении инфраструктуры ЮКЖД, поврежденной вследствие разлива реки Дебед в мае 2024 года. Грузинская сторона предоставила подвижной состав – 30 вагонов и тепловоз, а также в Армению были командированы сотрудники ГЖД, участвующие в устранении последствий паводка.
Генеральный директор ЮКЖД наградил грузинского коллегу Давида Перадзе знаком «Сотрудничество, взаимодействие с ЗАО «ЮКЖД». Кроме того, за «проявленный высокий уровень профессионализма, беспрецедентную помощь, за слаженную совместную работу по ликвидации последствий паводка знаком «За взаимопомощь ЗАО «ЮКЖД» награждены 11 машинистов и помощников машинистов ГЖД.
«ЮКЖД» подчеркивает значимость и важность оказанной железнодорожниками Грузии помощи и выражает глубокую благодарность и признательность руководству и всему коллективу Грузинской железной дороги. Сложившаяся в мае-июне текущего года экстремальная ситуация в Лорийской области Армении на деле подтвердила дружественные и братские отношения железнодорожных компаний Грузии и Республики Армения», - отметил Алексей Мельников.
Кроме прочего были обсуждены итоги взаимодействия двух компаний в 2024 году, вопросы организации контейнерных перевозок в международном железнодорожном сообщении, совершенствования тарифной политики в международном сообщении в 2025 году и организации пассажирских перевозок в летний сезон будущего года.
В ходе обсуждения участники совещания подтвердили намерения продолжения совместной двухсторонней работы и развитие партнерских отношений, направленных на улучшение эксплуатационной работы железных дорог. Стороны также договорились сохранить согласованные сквозные тарифные ставки, действовавшие в 2024 году, на 2025 год. Также грузинская сторона проинформировала армянских коллег, что в процессе внедрения находится новая программа по продаже проездных билетов «Орион 2», совместная опытная эксплуатация которой начнется в апреле 2025 года.