Անպատասխանատու վարորդները սպառնալիք են երկաթուղային երթևեկության անվտանգությանը
2021 թվականի սեպտեմբերի 6-ին, Սպիտակ-Վանաձոր վազուրդում գտնվող օրինական գծանցումում տեղի ունեցավ բեռնատար գնացքի և ավտոմեքենայի մասնակցությամբ վթար: Մերսեդես մակնիշի ավտոմեքենան, որի վարորդը կոպտորեն խախտել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները, դուրս է եկել ուղեփակոցով արդեն փակված երկաթուղային գծանց և բախվել գնացքին:
Բարեբախտաբար զոհեր չկան, սակայն վարորդը և նրա ընտանիքի անդամները (երկու ուղևոր, այդ թվում՝ երեխա) տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացան, իսկ երեխան, Սպիտակի հիվանդանոցում առաջին բուժօգնություն ստանալուց հետո, տեղափոխվեց Երևան:
«Սա սեպտեմբերին գրանցված արդեն երկրորդ վթարն է երկաթուղային գծանցումներում և 13-րդը՝ տարեսկզբից: Բոլոր վթարները տեղի են ունեցել վարորդների կողմից թույլ տված ճանապարհային երթևեկության կանոնների կոպիտ խախտումների պատճառով: Հարկ է նշել, որ այս տարի ՃՏՊ-ների աճը նկատվում է ոչ միայն չարտոնված, այլև օրինական անցումներում:
Ավելին, աճում է ցերեկը տեղի ունեցող վթարների թիվը: Հարավկովկասյան երկաթուղին ամեն տարի էական միջոցներ է ներդնում երկաթուղային գծանցումներում անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար, կանխարգելիչ աշխատանք է իրականացնում բնակչության շրջանում և երթևեկության անվտանգության կանխարգելման գործում համագործակցում է ՀՀ ոստիկանության հետ: Սակայն, ինչպես վթարների վիճակագրությունն է վկայում, իրավիճակը չի բարելավվում:
Ներկայումս վթարների մակարդակը ոչ միայն վտանգ է ներկայացնում մարդկանց կյանքի համար, հանգեցնում երթևեկության ժամանակացույցի խափանումների, այլև վտանգում է երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքը երկաթուղու առանձին հատվածներում», - նշում է Հարավկովկասյան երկաթուղու գլխավոր տնօրենի տեղակալ, գնացքների անվտանգ երթևեկության գծով գլխավոր վերահսկիչ Սերգեյ Հարությունյանը:
ՀԿԵ-ն հույս ունի, որ ՃՏՊ-ում բոլոր տուժածները շուտափույթ կապաքինվեն, և կրկին անգամ վարորդներին հորդորում է չխախտել ճանապարհային երթևեկության կանոնները: Դիմելով Ճանապարհային ոստիկանությանը, կոչ ենք անում երթևեկության կանոնները դիտավորյալ խախտող վարորդների նկատմամբ կիրառել ամենախիստ միջոցները: Սա կօգնի պահպանել ՀՀ քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը:

Незаконопослушные водители – угроза безопасности движения на железной дороге
6 сентября 2021 года, на регулируемом переезде перегона Спитак-Ванадзор произошло ДТП с участием грузового поезда и автомобиля. Транспортное средство марки Mercedes, водитель которого грубо нарушил правила дорожного движения, выехало на закрытый шлагбаумами железнодорожный переезд и столкнулось с поездом.
По счастливой случайности ДТП обошлось без жертв, однако водитель и члены его семьи (двое пассажиров, в том числе, ребенок) получили травмы разной степени тяжести, а ребенок после оказания первой помощи из больницы г.Спитак был перевезен на дополнительное обследование в г.Ереван.
«Это второе по счету за сентябрь ДТП на железнодорожных переездах и 13-ое - с начала года. Все допущенные ДТП произошли из-за грубейших нарушений водителями правил дорожного движения. Необходимо отметить, что в текущем году рост ДТП отмечается не только на несанкционированных, но и законных переездах. Причем увеличивается количество ДТП в светлое время суток.
ЮКЖД ежегодно инвестирует средства в повышение безопасности на железнодорожных переездах, проводит профилактическую работу среди населения и взаимодействует с Полицией РА в профилактике безопасности движения. Однако, как показывает статистика ДТП, положение дел не улучшается. Дежурный персонал на переездах ведет учет нарушителей правил переезда через пути и данное транспортное средство ранее уже было замечено в нарушении этих правил.
В настоящее время ДТП на железнодорожных переездах, не только представляют опасность для жизни людей и приводят к нарушениям графика движения, но и беспрецедентный рост в 2021 г. ставит под угрозу функционирование железнодорожного транспорта на отдельных участках железной дороги», - отметил заместитель гендиректора-главный ревизор по безопасности движения поездов Южно-Кавказской железной дороги Сергей Арутюнян.
ЮКЖД надеется на скорейшее выздоровление всех пострадавших в ДТП, в очередной раз призывает водителей не нарушать правила дорожного движения, одновременно обращаясь в Дорожной Полиции применять самые строгие меры к водителям, преднамеренно нарушающим Правила дорожного движения. Это позволит сохранить жизнь и здоровье гражданам Республики Армении.