ՀԿԵ-ի սոցծրագրերի ծավալը 2024 թվականին կազմել է շուրջ 215 մլն դրամ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության արտաքին և ներքին սոցիալական ծրագրերի ծավալը 2024 թվականին կազմել է 215 մլն դրամ։ Ծրագրերի մեծ մասն իրականացվել է արհմիության և ընկերության կողմից Կոլեկտիվ պայմանագրի շրջանակներում, որն ուղղված է բազմահազարանոց կոլեկտիվի աշխատակիցների սոցիալական աջակցությանը: Մասնավորապես, համատեղ միջոցներն ուղղվել են աշխատակիցների բժշկական ծառայությունների վճարմանը, Սևանի և Լոռու մարզի հանգստյան տներում աշխատակիցների և նրանց երեխաների հանգստի կազմակերպմանը, կադրերի պատրաստմանն ու որակավորման բարձրացմանը, անվճար ճանապարհորդական տոմսերի տրամադրմանը և այլն։ Բացի այդ, հաշվետու տարում խրախուսանք է տրվել աշխատակիցների ընտանիքներում 74 երեխայի ծնվելու կապակցությամբ, ինչպես նաև 110 առաջին դասարանցիների:
ՀԿԵ աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների միության նախագահ Ալբինա Մարտիրոսյանը նշում է, որ արհմիության և ընկերության կողմից համատեղ ֆինանսավորվող ծրագրերն ուղղված են աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական աջակցությանը: «Առանձին ծրագրեր ուղղված են աշխատանքային պայմանների բարելավմանը։ Դրանք, անկասկած, նպաստում են կայուն և արդյունավետ աշխատանքին, բարձրացնում են նյութական և սոցիալական ապահովությունը և թիմում ստեղծում են դրական բարոյահոգեբանական մթնոլորտ: Մեր թիմը մեծ է, մարդիկ տարբեր խնդիրներ ունեն ինչպես աշխատանքային գործընթացի կազմակերպման, այնպես էլ անձնական պլանի առումով։ Հենց այստեղ է, որ արհմիությունը, որպես աշխատողների իրավունքների և շահերի պահպանմանն ուղղված կառույց, պարտավոր է արձագանքել և իր անդամների խնդիրների մի մասը վերցնել իր վրա», - նշում է Ա.Մարտիրոսյանը:
ՀԿԵ-ի արտաքին ծրագրերի շարքում հարկ է նշել աջակցությունը Ֆիոլետովո գյուղի դպրոցին, Մ.Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցին, սպորտային միջոցառումների խթանմանը և մի շարք այլ ծրագրեր: 2024 թվականին արտաքին սոցիալական ծրագրերի շրջանակներում ամենաշատ միջոցներն ուղղվել են Դեբեդ գետի գարնանային վարարումներից տուժած ընկերության աշխատակիցներին՝ Սանահինի բնակիչներին, ինչպես նաև աղետի գոտում հայտնված Լոռու մարզի որոշ համայնքներին աջակցելուն։

Объем соцпрограмм ЮКЖД в 2024 году составил порядка 215 млн драмов
Объем внешних и внутренних социальных программ компании «Южно-Кавказская железная дорога» в 2024 году составил 215 млн драмов. Большая часть программ была реализована профсоюзом и компанией в рамках Коллективного договора, направленного на социальную поддержку сотрудников многотысячного коллектива.
В частности, совместные средства были направлены на оплату медицинских услуг для сотрудников, организацию отдыха сотрудников и их детей в домах отдыха на Севане и в Лорийской области, подготовку и повышение квалификации кадров, предоставление бесплатных проездных билетов и так далее. Кроме того, в отчетном году были выданы поощрения в связи рождением 74 детей в семьях сотрудников, а также 110 первоклассникам.
Председатель Союза профессиональных организаций работников ЮКЖД Альбина Мартиросян отмечает, что совместно финансируемые профсоюзом и самой компанией программы направлены на социальную поддержку сотрудников и членов их семей. «Отдельные программы направлены на улучшение условий труда. Они несомненно способствуют стабильной и эффективной работе, повышают материальное и социальное обеспечение и создают положительный морально-психологический климат в коллективе. А коллектив у нас большой, у людей возникают разные проблемы как в части организации трудового процесса, так и личного плана. Именно здесь профсоюз, как ориентированная на сохранение прав и интересов работников структура, обязан реагировать и брать часть проблем своих членов на себя», - отмечает А.Мартиросян.
В числе внешних программ ЮКЖД следует отметить содействие школе села Фиолетово, музыкальной школе им. М.Мирзояна, содействие спортивным мероприятиям и ряд других программ. В 2024 году в рамках внешних социальных программ более всего средств было направлено на поддержку пострадавших от весенних паводков реки Дебед сотрудников компании – жителям Санаина, а также некоторым оказавшимися на пути стихии общинам Лорийской области.