Հայտնվել է բեռնատար գնացքի դիմաց
Մայրաքաղաքի բնակչուհի Արմինե Դ.-ն հոկտեմբերի 26-ին հայտնվել է Երևանի վարչական սահմաններով ընթացող բեռնատար գնացքի դիմաց՝ երկաթուղային գծերի չարտոնված հատվածում։ Լոկոմոտիվային բրիգադի կողմից ձեռնարկվել են բախումից խուսափելու բոլոր փորձերը, սակայն բեռնատար գնացքը չի հաջողվել շտապ կանգնեցնել: Քաղաքացին ստացած վնասվածքներից հիվանդանոցում մահացել է:
Նշենք, որ այս վայրում երկաթուղային ճանապարհի երթևեկելի հատվածում կառուցվել է բնակելի տան այգու պարսպապատ, ինչը շինարարական նորմերի անթույլատրելի խախտում է: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը ցավակցում է մահացածի հարազատներին և մտերիմներին, ինչպես նաև կոչ է անում քաղաքացիներին պահպանել երկաթուղային ենթակառուցվածքի թույլատրելի հատվածներում հատման կանոնները և ընդգծում է գծերի վրա քաղաքացիների գտնվելու անթույլատրելիությունը։
Բացի այդ, հոկտեմբերի 27-ին Քարակերտ-Դալարիկ հատվածի չհսկվող անցումում Գյումրի-Երևան մերձքաղաքային էլեկտրագնացքը բախվել է ВАЗ 2107 մակնիշի մարդատար ավտոմեքենային, որն անտեսել է լուսացույցի կարմիր ազդանշանը և դուրս եկել ընթացող գնացքի դիմաց: Բարեբախտաբար, լոկոմոտիվային բրիգադի կողմից արտակարգ արգելակման կիրառման հետևանքով բախման հետևանքով ոչ ոք չի տուժել:
Ընկերությունը հիշեցնում է, որ իր նախաձեռնությամբ պարբերաբար անցկացվում են ակցիաներ՝ քաղաքացիներին երկաթուղային ենթակառուցվածքի հետ փոխգործակցության կանոնների մասին իրազեկելու նպատակով։ Դպրոցականների համար կազմակերպվում են դասաընթացներ, «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն կրթության նախարարության հետ համատեղ մշակել է համապատասխան դպրոցական դասընթաց, որը հատկապես կարևոր է երկաթուղու հարևանությամբ գտնվող ուսումնական հաստատությունների համար։ Պարբերաբար կազմակերպվում է «Ուշադրություն, անցում» ակցիան, որի շրջանակներում վարորդներին ևս մեկ անգամ հիշեցվում է գծերի հատման կանոնները խստորեն պահպանելու անհրաժեշտության մասին։

Оказалась на путях перед грузовым поездом
26 октября в габарите грузового поезда, следующего в административных границах Еревана, в неположенном месте на железнодорожных путях оказалась жительница столицы Армине Д. Со стороны локомотивной бригады были предприняты все попытки избежать столкновения, однако экстренно остановить грузовой поезд не удалось по причине длинного тормозного пути тяжеловесного подвижного состава. Гражданка скончалась от полученных травм в больнице.
Необходимо отметить, что на данном участке в полосе отвода железной дороги построена ограждающая стена сада жилого дома, что является недопустимым нарушением строительных норм.
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» выражает соболезнование родственникам и близким погибшей, а также призывает граждан соблюдать правила перехода через железнодорожную инфраструктуру, и подчеркивает недопустимость нахождения на путях граждан и посторонних предметов.
Кроме того, 27 октября на неохраняемом регулируемом переезде на перегоне Каракерт-Даларик произошло столкновение пригородного электропоезда Гюмри-Ереван с легковым автомобилем «ВАЗ 2107», который проигнорировал красный сигнал светофора и выехал на пути перед проходящим поездом. К счастью, в результате применения локомотивной бригадой экстренного торможения в столкновении никто не пострадал.
Компания напоминает, что по ее инициативе периодически проходят акции по информированию граждан о правилах взаимодействия с железнодорожной инфраструктурой. Организовываются лекции для школьников, ЮКЖД совместно с Министерством образования разработала соответствующий школьный курс, что особенно актуально для образовательных учреждений, находящихся вблизи железной дороги. Периодически организовывается акция «Внимание, переезд!», в рамках которой водителям лишний раз напоминают о необходимости строгого соблюдения правил переезда через пути.