ՀԿԵ-ի ներկայացուցիչը մասնակցել է «Աշխատանքի պաշտպանության համառուսաստանյան շաբաթ» համաժողովին
«Սիրիուս» գիտատեխնոլոգիական համալսարանում օրերս անցկացված Աշխատանքի պաշտպանության համառուսաստանյան շաբաթվա շրջանակում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատանքի պաշտպանության, արտադրական և հրդեհային անվտանգության բաժնի պետ Կարինե Համբարձումյանը զեկույց է ներկայացրել. «Աշխատանքի անվտանգության մշակույթը արտադրության մեջ» թեմայով:
Մասնակիցները քննարկել են աշխատողների անվտանգության ապահովման կանխարգելիչ մոդելի գործնական ներդրումը, աշխատանքի պաշտպանության նորարարական մոտեցումները, այդ թվում ՝ Օտ-տեխնոլոգիաների կիրառման և ներկորպորատիվ մշակույթի կատարելագործման, արտադրական լավագույն փորձի փոխանակման շնորհիվ: Միջոցառման գործարար ծրագրին, որը բաղկացած էր 150 միջոցառումներից, մասնակցում էին շուրջ 8000 մասնակիցներ Ռուսաստանից և 200 օտարերկրյա պատվիրակներ:
Ընթացիկ համաժողովը նվիրված էր հետևյալ թեմաներին` առողջություն աշխատավայրում, աշխատանքի պաշտպանություն, զբաղվածություն, Երիտասարդության օր: Բիզնես ծրագիրը բաղկացած էր գիտաժողովներից, տեխնիկական քննարկումներից և գործնական նիստերից, կլոր սեղաններից, վարպետության դասերից, բիզնես խաղերից և այլ ձևաչափերից, որոնց մասնակցում էին գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ, խոշոր ընկերություններ և աշխատանքի պաշտպանության ոլորտի մասնագետներ:
Աշխատանքի պաշտպանության համառուսաստանյան շաբաթվա շրջանակներում ԱՊՀ երկրների աշխատանքի նախարարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Նորարարական մոտեցումներ աշխատանքի, զբաղվածության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում» կլոր սեղան խորհրդաժողովը։ Համաժողովին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության խոշորագույն գործատուները, ովքեր կազմակերպում են կլոր սեղաններ և սեմինարներ՝ փորձի փոխանակման և աշխատանքի պաշտպանության ոլորտում իրենց զարգացումները ներկայացնելու համար։ Աշխատանքային օրերի ընթացքում նիստեր և կոնֆերանսներ են անցկացրել ՌԴ աշխատանքի նախարարությունը, ՌԴ Առողջապահության նախարարությունը, «Գազպրոմ» ՓԲԸ, «Ռոսատոմ»-ը, «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ, «Վոստոկ-Սերվիս» ընկերությունների ներկայացուցիչները։

Представитель ЮКЖД приняла участие в конференции «Всероссийская неделя охраны труда»
В рамках Всероссийской недели охраны труда, прошедшей на днях в научно-технологическом университете «Сириус», начальник Отдела охраны труда, производственной и пожарной безопасности компании «Южно-кавказская железная дорога» Карине Амбарцумян представила доклад на тему «Культура безопасности труда на производстве».
Участники обсудили практическое внедрение превентивной модели обеспечения безопасности работников, инновационные подходы к охране труда, в том числе благодаря применению ИT-технологий и совершенствованию внутрикорпоративной культуры, обмен лучшими производственными практиками. В деловой программе мероприятия, которая состояла из 150 мероприятий, приняли участие около 8000 участников из России и 200 иностранных делегатов.
Текущая конференция была посвящен тематике: здоровье на производстве, охрана труда, занятость, Молодежный день. Деловая программа состояла из конференций, технических, дискуссионных и практических сессий, круглых столов, мастер-классов, деловых игр и других форматов, в которых приняли участие представители органов исполнительной власти, крупные компании и специалисты в области охраны труда.
На полях Всероссийской недели охраны труда прошла конференция-круглый стол с участием руководителей министерств труда СНГ «Инновационные подходы в сфере труда, занятости и социальной защиты». В конференции приняли участие крупнейшие работодатели РФ, которые организуют круглые столы и семинары по обмену опытом и представляют свои наработки в сфере охраны труда. За дни работы были проведены сессии и конференции Минтруда России, Минздрава России, ПАО Газпром, ГК Росатом, ОАО РЖД, ГК Восток-Сервис.