«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում նշել են Երկաթուղայինի օրը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում մասնագիտական տոնը ՝ Երկաթուղայինի օրը, նշել են մի շարք միջոցառումներով Գյումրու, Երևանի, Սևանի և Վանաձորի ձեռնարկություններում:
Հիմնական միջոցառումը տեղի է ունեցել Վանաձոր քաղաքում, այն տարածաշրջանում, որտեղ ընթացիկ տարվա մայիսին բնական տարերքը ավերել էր երկաթուղային ենթակառուցվածքը: Ընկերությունը պարգևատրել է ընդհանուր առմամբ ավելի քան 600 աշխատակիցների, որոնք մասնակցել են ընթացիկ տարվա մայիս-հունիս ամիսների վերականգնողական աշխատանքներին: Բացի ՀԿԵ-ից և ընկերության արհմիությունից, պարգևատրումներ են տրվել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, պաշտպանության նախարարության, ՆԳՆ Փրկարար ծառայության և Լոռու մարզպետարանի կողմից:
Ինչպես իր շնորհավորական խոսքում նշեց ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, երկաթուղայինները պատվով և արժանապատվությամբ ընդունեցին տարերքի մարտահրավերը: «Երկու-երեք շաբաթ շարունակ մեր անձնակազմը ՝ շարքային երթուղայինից մինչև ղեկավար կազմ, աշխատել է ճանապարհին աննախադեպ վնաս պատճառած ջրհեղեղի հետևանքների վերացման ուղղությամբ և այդ քննությունը հանձնեցինք արժանապատվորեն։ Ընդ որում, մեր կոլեկտիվը մենակ չի մնացել տարերքի հետ։ ՀԿԵ - ին մասնագիտական և եղբայրական օգնություն ցուցաբերեցին ռուս և վրացի գործընկերները ՝ դրանով իսկ ապացուցելով, որ մասնագիտական փոխօգնության և աջակցության մասին թեզերը պարզապես խոսքեր չեն», - նշեց Ա.Մելնիկովը:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանն ընդգծել է երկաթուղու ռազմավարական նշանակությունը հանրապետության համար ՝ նշելով, որ հենց մայիսյան օրերին այդ նշանակությունն իրեն առավել ցայտուն դրսևորեց, երբ երկիրը զրկվեց արտաքին երկաթուղային կապից: Նրա խոսքով, երկաթուղայիններն իրենց պրոֆեսիոնալիզմի և նվիրվածության շնորհիվ կարողացան արագ ձևավորել երկիր ռազմավարական բեռների ներմուծման ժամանակավոր սխեման և արագ վերականգնել գնացքների երթևեկությունը։
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ երկաթուղայիններն ավանդաբար հանրությանը հնարավորություն են տալիս կիրակի օրը՝ օգոստոսի 4-ին, անվճար երթևեկել ընկերության մերձքաղաքային գնացքներով (բացի Երևան-Գյումրի-Երևան էքսպրես գնացքից) և մաղթում հաճելի ճանապարհորդություններ։ Խոսքը Երևանից Գյումրի, Երասխ, Արաքս, Սևան-Շորժա և հակառակ ուղղությամբ 12 ուղղությունների մասին է։

В компании «Южно-кавказская железная дорога» отметили День железнодорожника
В компании «Южно-кавказская железная дорога» профессиональный праздник – День железнодорожника отметили рядом мероприятий на предприятиях в Гюмри, Ереване, Севане и Ванадзоре.
Основное мероприятие прошло в городе Ванадзор, в регионе, где в мае текущего года природная стихия разрушила железнодорожную инфраструктуру. Компания отметила наградами в целом более 600 сотрудников, которые приняли участие в восстановительных работах в мае-июне текущего года. Кроме собственно ЮКЖД и профсоюза компании награждения были вручены от Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства обороны, Спасательной службы МВД и администрации Лорийской области.
Как отметил в своей поздравительной речи генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, железнодорожники с достоинством и честью приняли вызов стихии. «На протяжении двух-трех недель наш коллектив – от рядового путейца до руководящего состава трудился над устранением последствий наводнения, причинившего дороге беспрецедентный ущерб. И этот экзамен мы сдали достойно. При этом наш коллектив не остался один на один со стихией. Профессиональную и братскую помощь ЮКЖД оказали российские и грузинские коллеги, доказав тем самым, что тезисы о профессиональной взаимопомощи и поддержке не просто слова», - отметил А.Мельников.
Замминистра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян подчеркнул стратегическую значимость железной дороги для республики, отметив, что именно в майские дни это значение проявило себя наиболее выпукло, когда страна лишилась внешней железнодорожной связи. По его словам, благодаря своему профессионализму и отдаче железнодорожники сумели оперативно наладить временную схему ввоза в страну стратегических грузов и оперативно восстановить движение поездов.
В связи с профессиональным праздником железнодорожники традиционно дарят обществу возможность бесплатного проезда в пригородных поездах компании в воскресенье, 4 августа (кроме следующего в режиме экспресса электропоезда Ереван-Гюмри-Ереван) и желают приятных путешествий. Речь идет о 12 поездах в направлениях от Еревана до Гюмри, Ерасха, Аракса, Севана-Шоржа и в обратном направлении.