Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղային վարչությունները համաձայնեցրել են 2024 թվականի համատեղ ծրագրերը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորած պատվիրակությունը օրերս այցելել է Վրաստանի մայրաքաղաք, որտեղ աշխատանքային հանդիպում է ունեցել «Վրացական երկաթուղի» ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փերաձեի գլխավորությամբ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են երկու երկրների երկաթուղիների փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, ամփոփվել են 2023 թվականի համատեղ աշխատանքի արդյունքները, քննարկվել են միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում կոնտեյներային գնացքի կազմակերպման, 2024 թվականի ամառային սեզոնին սակագնային քաղաքականության բարելավման և ուղևորափոխադրումների կազմակերպման հարցեր։ Քննարկվել է «Օրիոն 2» տոմսերի վաճառքի համակարգի նոր ծրագրային ապահովման մշակման հարցը:
ՀԿԵ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ 2023 թվականի 10 ամիսների աշխատանքի արդյունքում արտահանման հաղորդակցությունում բեռների փոխադրումն ապահովվել է 288,6 հազար տոննա (հիմնական անվանացանկեր՝ պղնձի խտանյութ, բեռնարկղային բեռներ), ներմուծման հաղորդակցությունում՝ 678,3 հազար տոննա (հիմնական անվանացանկերը՝ հացահատիկ, նավթալից բեռներ, եղեգնաշաքար, բեռնարկղային բեռներ, ցեմենտի կլինկեր)։ Նշվել է նաև 2023 թվականին ներմուծման կրճատման փաստը՝ 737,4 հազար տոննայից մինչև 678,6 հազար տոննա, և արտահանման ծավալի նվազումը՝ 370,4 հազար տոննայից մինչև 288,3 հազար տոննա (77,8 տոկոս)՝ 2022 թվականի համեմատ։
2023 թվականին միջազգային հաղորդակցությունում կանխատեսվում է 56,5 հազար ուղևորի փոխադրում, ինչը 3 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ Երևան-Բաթումի-Երևան ֆիրմային գնացքով ուղևորափոխադրումների պահանջարկը 2022թ.-ի համեմատ 58%-ով ավելի է բավարարվել, փոխադրվել է 34,7 հազար ուղևոր, ինչը վկայում է ուղևորների գոհունակության մասին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են 2024 թվականի ամռանը Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքի երթևեկության կարգը և պայմանավորվել պահպանել երկու օրը մեկ գնացքի երթևեկության հաճախականությունը։ Կողմերը նաև պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը նոր «Օրիոն 2» տոմսերի վաճարքի համակարգի ծրագրային ապահովման մշակման ուղղությամբ, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2024 թվականի ամառային սեզոնի սկզբին։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկով. «Մեր վրացի գործընկերների հետ հանդիպումն ու քննարկումներն արդյունավետ են եղել։ Մեզ հաջողվել է համաձայնեցնել 2024 թվականի փոխգործակցության պլանը։ Հարկ է նշել, որ Վրաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը բավականին ծանրաբեռնված է և բեռների ծավալներով, և ուղևորափոխադրումներով։ Այնուամենայնիվ, մեզ հաջողվել է համաձայնեցնել 2024 թվականի գնացքների ժամանակացույցը ընթացիկ տարվա մակարդակով։ Այդ կապակցությամբ կցանկանայի այստեղ ընդգծել «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավարության և գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փերաձեի կառուցողական դիրքորոշումը»։

Железнодорожные администрации Армении и Грузии согласовали совместные планы на 2024 год
Возглавляемая генеральным директором компании «Южно-кавказская железная дорога» Алексеем Мельниковым делегация посетила на днях столицу Грузии, где провела рабочую встречу с представителями АО «Грузинская железная дорога» во главе с ее генеральным директором Давидом Перадзе.
В ходе встречи ее участники обсудили ряд вопросов, касающийся взаимодействия железных дорог двух стран. В частности, были подведены итоги совместной работы за 2023 год, обсуждены вопросы организации контейнерного поезда в международном железнодорожном сообщении, совершенствования тарифной политики и организации пассажирских перевозок в летний сезон 2024 года. Кроме того, был обсужден вопрос разработки нового программного обеспечения по продаже билетов «Орион 2».
Представители ЮКЖД проинформировали, что по итогам работы за 10 месяцев 2023 года перевозки грузов в экспортном сообщении обеспечены на уровне 288,6 тыс. тонн (основные номенклатуры – медный концентрат, грузы в контейнерах), в импортном сообщении – 678,3 тыс. тонн (основные номенклатуры – зерно, нефтеналивные грузы, тростниковый сахар, грузы в контейнерах, цементный клинкер). Также было отмечено о факте сокращения импорта в 2023 году с 737,4 тыс. тонн до 678,6 тыс. тонн и с снижение объема экспорта с 370,4 тыс. тонн до 288,3 тыс. тонн (77,8%) по сравнению с 2022 годом.
В 2023 году в международном сообщении прогнозируется перевозка 56,5 тысяч пассажиров, что на 3% выше прошлого года. В сравнении с 2022 г., на 58% больше удовлетворен спрос пассажиров на перевозки фирменным поездом Ереван-Батуми-Ереван, которым перевезено 34,7 тысяч пассажиров, что свидетельствует об удовлетворенности пассажиров расписанием курсирования поезда через день. Стороны, в рамках встречи, обсудили порядок курсирования поезда Ереван-Батуми-Ереван в летний период 2024 года и пришли к согласию о сохранении периодичности курсирования поезда через день. Стороны также договорились продолжить работу по разработке нового программного обеспечения «Орион 2», который планируется пустить в промышленную эксплуатацию ориентировочно с началом летнего сезона 2024 года.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников: «Встреча и обсуждения с нашими грузинскими коллегами оказались плодотворными. Нам удалось согласовать план взаимодействия на 2024 год. Необходимо отметить, что железнодорожная инфраструктура Грузии довольно загружена и объемами грузов, и пассажирским сообщением. Тем не менее, нам удалось согласовать график движения поездов на 2024 год на уровне текущего года. В этой связи хотелось бы здесь подчеркнуть конструктивную позицию руководства Грузинских железных дорог и в частности ее генерального директора Давида Бадуровича Перадзе».