ՀԿԵ-ում նշվել է Երկաթուղայինի մասնագիտական տոնը
Հայաստանի երկաթուղայինները նշեցին իրենց մասնագիտական տոնը՝ Երկաթուղայինի օրը, որը նշվում է օգոստոսի առաջին կիրակի օրը: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում այս առիթով տեղի են ունեցել տոնական միջոցառումներ:
Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում և Սևանում աչքի ընկած աշխատակիցները պարգևատրվել են շնորհակալագրերով և նվերներով ՀԿԵ և «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունների ղեկավարության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Ոստիկանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և ՀԿԵ արհմիության կողմից:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը ներկայացրեց ընկերության գործունեության ընթացիկ փուլը և շնորհավորեց գործընկերներին տոնի կապակցությամբ: «Չնայած առկա դժվարություններին, Հայաստանի երկաթուղային ոլորտի զարգացման հեռանկարները բավականին դրական են։ Երկրի տնտեսությունը զարգանում է լավ տեմպերով, և երկաթուղայինները զգալի ներդրում ունեն այդ զարգացման մեջ՝ անխափան ապահովելով ՀՀ-ը անհրաժեշտ ապրանքներով։ Զարգանում է նաև մեր ուղևորներին և հյուրերին մատուցվող ծառայությունների շրջանակը, ինչը երկաթուղային փոխադրումներն ավելի գրավիչ և հանրաճանաչ է դարձնում», - իր շնորհավորական խոսքում նշել է Ա.Մելնիկովը:
Միջոցառումների շրջանակներում տեղի ունեցավ ՀԿԵ մամլո քարտուղար Ռուբեն Գրդզելյանի «Հայկական երկաթուղիների պատմություն» գրքի շնորհանդեսը՝ նվիրված ՀԿԵ ընկերության հիմնադրման 15 ամյակին:Ավանդույթի համաձայն, Երկաթուղայինի օրը, այսինքն՝ ս. թ. օգոստոսի 6-ին, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը ՀՀ քաղաքացիներին և հյուրերին նվեր կմատուցի մերձքաղաքային հաղորդակցության ծառայություններից անվճար օգտվելու հնարավորություն: Առանց տոմսեր ձեռք բերելու հնարավոր է ուղևորություն կատարել Երևան-Երասխ-Երևան, Երևան-Արմավիր-Արաքս-Երևան, Երևան-Սևան-Շորժա-Երևան և Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղիներով (բացառությամբ էքսպրեսների):
Ընկերությունն օրերս գործարկել է նաև մերձքաղաքային էլեկտրագնացքների տոմսերի առցանց գնման հավելվածը, որը միջազգային հաղորդակցության տոմսերի առցանց վաճառքի գործող համակարգի հետ մեկտեղ կլրացնի ՀԿԵ-ի կողմից քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների շրջանակը:

В ЮКЖД отметили профессиональный праздник железнодорожника
Железнодорожники Армении отметили свой профессиональный праздник – День железнодорожника, который отмечается в первое воскресенье августа. В компании «Южно-кавказская железная дорога» по этому поводу состоялись праздничные мероприятия.
В Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Севане отличившиеся сотрудники были отмечены благодарственными грамотами и подарками от руководства компаний ЮКЖД и РЖД, Министерства территориального управления инфраструктур, Министерства обороны, Полиции, органов местного самоуправления и собственно профсоюза ЮКЖД.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников представил текущий этап деятельности компании и поздравил коллег с праздником. «Несмотря на текущие сложности перспективы развития железнодорожной сферы Армении весьма позитивны. Экономика страны развивается хорошими темпами, и железнодорожники вносят немалый вклад в это развитие, бесперебойно обеспечивая республику необходимыми товарами. Развивается и спектр услуг, предоставляемый нашим пассажирам и гостям, что делает железнодорожные перевозки более привлекательными и популярными», - отметил А.Мельников в своем поздравительном слове.
В рамках мероприятий была презентована книга пресс-секретаря ЮКЖД Рубена Грдзеляна «История железных дорог Армении», посвященная 15-летию образования компании ЮКЖД.
По традиции в День железнодорожника, то есть 6 августа текущего года, компания ЮКЖД преподнесет гражданам и гостям республики в подарок возможность бесплатно воспользоваться услугами пригородного сообщения. Без приобретения билетов можно совершить путешествие по маршрутам Ереван-Ерасх-Ереван, Ереван-Армавир-Аракс-Ереван, Ереван-Севан-Шоржа-Ереван и Ереван-Гюмри-Ереван (кроме экспрессов).
Компания на днях так же запустила приложение для покупки билетов онлайн на пригородные электропоезда, которая наряду с действующей системой онлайн-продаж билетов на международное сообщение дополнит спектр услуг, предоставляемых гражданам компанией ЮКЖД.