«Երևան» կայարանի այցելուներն այսուհետ կարող են օգտվել ուղեբեռի պահպանման ծառայությունից
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ուղևորներն ու այցելուներն այսուհետ կարող են օգտվել «Երևան» կայարանի տարածքում գտնվող իրերի պահպանման խցիկի ծառայությունից:
Խցիկը նախատեսված է ուղևորների և այցելուների ձեռքի ուղեբեռը կամ իրերը ժամանակավորապես պահելու համար: Այն հասանելի է երեք տարբեր չափսերով: Իրերի պահման խցիկում արգելվում է թողնել պայթուցիկ, թունավոր ,ռադիոակտիվ նյութեր, թմրամիջոցներ, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր և քաղաքացիական ազատ շրջանառության համար արգելված այլ իրեր ու նյութեր՝ ՀՀ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան։ Այդ թվում ՝ ցանկացած տեսակի զենք, զինամթերք և դրանց բաղկացուցիչ մասեր, հրդեհավտանգ, դյուրավառ, թունավոր և ուժեղ հոտ ունեցող նյութեր, ձայնային և աղմուկի էֆեկտներ վերարտադրող առարկաներ, կենդանիներ և թռչուններ, արագ փչացող մթերքներ ։ Փոքրածավալ բեռների պահպանման արժեքը կազմում է օրական 3 հազար դրամ (2 հազար 12 ժամ), միջին ե՝ 3750 դրամ (2,5 հազար 12 ժամ), խոշոր ՝ 4500 դրամ (3 հազար 12 ժամ)։ Պահպանման համար ընդունվում են հեշտությամբ տեղափոխվող և խցերում տեղավորվող իրեր: Ուղեբեռի և ձեռքի ուղեբեռի ընդունումը տեղի է ունենում կայարանի հերթապահի ծառայողական սենյակում, տեսողական ստուգման և տեսահսկման սարքերի առկայությամբ։ Արգելված իրերի թողնելը կանխելու համար ուղեբեռի պարունակությունը ենթակա է պարտադիր տեսողական ստուգման կայարանի հերթապահների կողմից,եթե այցելուն հրաժարվում է ներկայացնել ձեռքի ուղեբեռի պարունակությունը, ապա չի թույլատրվում տեղադրել խցիկում:
Ձեռքի ուղեբեռը կամ ուղեբեռը պահպանման խցիկում տեղադրելիս գանձվում է կանխավճար՝ նախապես հայտարարված ուղեբեռի պահման ժամանակի չափով: Ուղեբեռը ընդունվում է այն անձանցից, ովքեր ներկայացնում են իրենց ինքնությունը հաստատող փաստաթուղթ: Այցելուն փակում է խցիկը այն բանալիով, որը մնում է իր մոտ, իսկ երկրորդ հսկիչ բանալիով խցիկը փակում է կայարանի հերթապահը, եթե խցիկը ազատվում է վճարված ժամկետից շուտ, ժամանակի տարբերության արժեքը չի վերադարձվում:
Իրերը հետ ստանալիս, սեփականատիրոջ պահանջով, կատարվում է դրա կրկնակի ստուգում: Այցելուի կողմից նախապես հայտարարված և վճարված ժամանակից ավելի երկար իրերը պահելու դեպքում վերջինս վճարում է լրացուցիչ ժամանակի արժեքը:
Կորցրած բանալիի համար այցելուից գանձվում է տուգանք ' լրացված ձևաթղթի հիման վրա: Խցիկի բացումը և ուղեբեռի վերադարձն իրականացվում է կայարանի պետի և «ՀԿԵ» ՓԲԸ Անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ներկայությամբ: Եթե այցելուն ժամանակին չի ազատում խցիկը, պայմանագրում նշված պահման ժամկետը լրանալուց 24 ժամ անց կայարանի պետը հայտարարություն է ներկայացնում ՀԿԵ-ի Անվտանգության Ծառայությանը: Անվտանգության ծառայության աշխատակցի ներկայությամբ կատարվում է խցիկի բացում և իրերի զննում ՝ համաձայն ընկերության գործող հակաահաբեկչական միջոցառումների, եթե խցիկի պարունակությունը վտանգ չի ներկայացնում, ապա մեկ ամսով նորից խցիկը փակում են։ Եթե մեկ ամսվա ընթացքում իրերի սեփականատերը հայտնաբերվում է, ապա նրանից գանձվում է իրերի պահպանման ամբողջ ժամանակահատվածի պարտքի գումարը:

Посетители вокзала «Ереван» отныне смогут воспользоваться услугой камеры хранения
Пассажиры и посетители компании «Южно-кавказская железная дорога» отныне могут воспользоваться услугой камеры хранения, находящейся на территории вокзала «Ереван».
Камера хранения предназначена для временного хранения ручной клади или предметов пассажиров и посетителей. Она предусмотрена для трех разных габаритов. В камере хранения запрещается оставлять взрывчатые, отравляющие (ядовитые), радиоактивные, наркотические, психотропные вещества и иные вещи и вещества, запрещенные к свободному гражданскому обороту, согласно требованиям законодательства РА. В том числе это оружие любого вида, боеприпасы к ним и составные части, пожароопасные, легковоспламеняющиеся, токсичные и сильно пахнущие вещества, предметы, воспроизводящие звуковые и шумовые эффекты, животных и птиц, скоропортящиеся продукты.
Стоимость хранения малогабаритных грузов составляет 3 тысячи драмов за сутки (2 тысячи за 12 часов), среднегабаритных – 3750 драмов (2,5 тысячи за 12 часов), крупногабаритных – 4500 драмов за сутки (3 тысячи за 12 часов).
К хранению принимаются вещи легко переносимые и вмещающиеся в ячейки. Прием багажа и ручной клади происходит в служебном помещении дежурного по вокзалу, визуальной проверкой и под камерами наблюдения. С целью недопущения оставления запрещенных вещей, содержимое подлежит обязательному визуальному осмотру дежурным по вокзалу. В случае отказа посетителя от предъявления содержимого ручной клади не разрешается размещение вещей в ячейку камеры хранения.
При размещении ручной клади или багажа в ячейки камеры хранения взимается предоплата в размере заранее заявленного времени хранения. Багаж принимается у лиц, предоставляющих документ, удостоверяющий их личность. Посетитель закрывает ячейку на ключ, который остается у него, на второй контрольный ключ закрывает дежурный по вокзалу. При освобождении ячейки раньше оплаченного срока, стоимость за разницу во времени не возвращается.
При получении вещей обратно по требованию владельца проводится его повторный осмотр. При хранении вещей, дольше заранее заявленного и оплаченного посетителем времени, последний оплачивает стоимость дополнительного времени хранения.
За утерянный ключ с посетителя на основании заполненного бланка взыскивается штраф. Вскрытие ячейки и возврат багажа проводится в присутствии начальника вокзала и сотрудников Службы безопасности ЗАО «ЮКЖД».
Если посетитель своевременно не освобождает ячейку, спустя 24 часа после истечения указанного в договоре срока хранения, начальником вокзала делается заявление в Службу безопасности ЮКЖД. В присутствии сотрудника Службы безопасности производится вскрытие ячейки и осмотр вещей согласно действующим антитеррористическим мероприятиям компании. Если содержимое ячейки не несет угрозы, вещи снова закрываются в ячейке на один месяц. Если в течении одного месяца владелец вещей обнаруживается, с него взыскивается сумма задолженности за весь период хранения.