Հունիսի 14-ից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունն անցնում է ուղևորափոխադրումների ամառային չվացուցակի: Ընթացիկ տարում, ի տարբերություն նախորդ տարվա, ավելացել է Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղով չվերթերի հաճախականությունը, «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը Երևանից մեկնելու է երկու օրը մեկ։ Երթուղին գործելու է սովորության համաձայն մինչև սեպտեմբերի 30-ը, և ըստ ՀԿԵ-ի հաշվարկների ՝ ընթացիկ տարում տվյալ երթուղով կսպասարկվի մինչև 40 հազար ուղևոր:
Ընթացիկ ամառային սեզոնի ևս մեկ նորամուծություն է Երևան-Սևան-Շորժա-Երևան մերձքաղաքային էլեկտրագնացքի մեկնման կետի փոփոխությունը: Ի տարբերություն նախորդ տարիների ՝ էլեկտրագնացքը կշարժվի ոչ թե «Ալմաստ» կանգառից (Քանաքեռ-Զեյթուն համայնք), այլ Երևանի կայարանից։ Թեև այս դեպքում երթուղին կերկարաձգվի 36 կմ-ով, սակայն ճանապարհորդության ժամանակը կմնա անփոփոխ՝ Երևանից մինչև Շորժա` 3 ժամ։ Սա ավելի հարմարավետ կլինի ուղևորների համար, որոնք կօգտվեն մայրաքաղաքի կայարանի զարգացած ենթակառուցվածքից, իսկ գնացքի ավելացված արագությունը թույլ կտա նույն ժամանակահատվածում հաղթահարել մինչև Սևանա լիճ ընկած հեռավորությունը: Երթուղին կսկսի աշխատել հունիսի 16-ից։
Որպես 2023 թվականի ամառային սեզոնի նոր ծառայություններ՝ «Երևան» կայարանում կմատուցվեն տարբեր չափերի ուղեբեռի պահման ծառայություններ։ Բացի այդ, սեզոնի սկզբին նախատեսվում է գործարկել տեղական էլեկտրագնացքների տոմսերի վաճառքի ավտոմատացված ծրագրի թարմացված տարբերակը։ Փորձնական մեկնարկը նախատեսվում է հունիսին։ Նորացված ծրագիրը թույլ կտա տոմսերի վաճառքը կազմակերպել ինտերնետով ՝ բջջային հավելվածի և երկաթուղային կայարաններում ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով: Փաստորեն, գնացքներում աշխատակիցները կկատարեն վերահսկիչի գործառույթներ ՝ ստուգելով գնված տոմսերը հատուկ սարքի միջոցով: Բնականաբար, տոմսարկղից տոմս գնելը չի չեղարկվում։ Բոլոր տոմսարկղերն ունեն POS-տերմինալներ անկանխիկ վճարման համար:
Ամառային սեզոնի համար արդեն հայտեր են ստացվել խմբային, կորպորատիվ և զբոսաշրջային փոխադրումների համար։ Ընդհանուր առմամբ, տեղական հաղորդակցությունում նախատեսվում է միայն ամառային սեզոնին փոխադրել ավելի քան 170 հազար ուղևոր, ինչը վկայում է ՀԿԵ-ի հաճախորդակենտրոնության և ցանկացողներին որակյալ տրանսպորտային ծառայություններ մատուցելու պատրաստակամության մասին:

С 14 июня компания «Южно-кавказская железная дорога» переходит на летний график движения пассажирских поездов. В текущем году в отличие от прошлого увеличена частота рейсов по маршруту Ереван-Батуми-Ереван, из Еревана фирменный поезд «Армения» будет отходить через день. Маршрут будет действовать по обыкновению до 30 сентября, и по расчетам ЮКЖД, в текущем году на данном маршруте будет обслужено до 40 тысяч пассажиров.
Еще одним нововведением текущего летнего сезона является изменение пункта отправления пригородного электропоезда Ереван-Севан-Шоржа-Ереван. В отличие от прошлых лет электропоезд будет отходить не от остановочного пункта «Алмаст» (община Канакер-Зейтун), а от вокзала «Ереван». Хотя в этом случае маршрут будет удлинен на 36 километров, время в пути останется неизменным – 3 часа от Еревана до Шоржи. Это добавит удобства пассажирам, которые будут пользоваться развитой инфраструктурой столичного вокзала, а увеличенная скорость в пути позволит преодолеть расстояние до озера Севан в то же время. Движение начнется с 16 июня.
В качестве новых услуг летнего сезона 2023 года на вокзале «Ереван» будут предоставляться услуги камеры хранения разного габарита. Кроме того, в начале сезона планируется запуск обновленной версии автоматизированной программы продажи билетов на электропоезда местного сообщения. Пилотный запуск намечается в июне. Обновленная программа позволит организовать продажу билетов по интернету – через мобильное приложение и терминалы самообслуживания на вокзалах. Фактически, билетные кассиры в поездах будут выполнять функции контролера, проверяя купленные билеты считывающим устройством. Конечно, покупка билета в билетной кассе не отменяется. Во всех билетных кассах установлены РOS-терминалы для безналичной оплаты.
На летний сезон уже поступили заявки для групповых, корпоративных и туристических перевозок. В целом же в местном сообщении планируется в только летний сезон перевезти более 170 тысяч пассажиров, что станет свидетельством клиентоориентированности ЮКЖД и ее готовности предоставить качественные перевозочные услуги желающим.