«Անվտանգության օր» ակցիան այս տարի նշվեց մայիսի 24-ին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը մայիսի 24-ին անցկացրեց «Անվտանգության օր» ամենամյա ակցիան: Ակցիայի նպատակն է ավտոսիրողների ուշադրությունը հրավիրել երկաթուղու ենթակառուցվածքներում անվտանգ երթևեկության խնդիրների վրա: ՄԻՌ հեռուստաընկերության ռեպորտաժը
Ակցիան կազմակերպել է ՀԿԵ-ն՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների և իրավապահ մարմինների հետ համատեղ։ Ավտովարորդներին տրվել են երկաթուղային գծերի անվտանգ հատման կանոնների վերաբերյալ տեղեկատվական բուկլետներ։ Ակցիան անցկացվել է երկաթուղու ողջ ենթակառուցվածքում, ամենաինտենսիվ երթևեկությամբ գծանցներում։
«ՀԿԵ» ՓԲԸ ենթակառուցվածքներում գործում է երկաթուղային գծանցներով 103 անցում, որից 37 – ը ՝ կարգավորվող (այսինքն՝ գծանցներում կազմակերպվում է շուրջօրյա հերթապահություն կամ գծանցները հագեցված են ազդանշանային միջոցներով) և 73 – ը ՝ չկարգավորվող:
2022 թվականին երկաթուղում արձանագրվել է 12 ճանապարհատրանսպորտային պատահար և անասունների վրաերթի 48 դեպք։ 2021 թվականի համեմատությամբ միջադեպերի թիվը փոքր-ինչ նվազել է, սակայն բոլոր դեպքերում վարորդները անտեսում են երկաթուղային գծերը հատելու կանոնները։
Անցած 15 տարիների ընթացքում «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ում զգալիորեն աճել են գնացքների երթևեկության ինտենսիվությունը, գնացքի արագությունը և քաշը: Ներկայումս ուղևորատար գնացքների արագությունը մերձքաղաքային հաղորդակցությունում կազմում է 100 կմ / ժ, իսկ բեռնատար գնացքները լինում են մինչեւ 4500 տոննա քաշով: Նման պարամետրերով գնացքների արգելակման հեռավորությունը գերազանցում է 500 մետրը, ինչը նշանակում է, որ երկաթուղային ենթակառուցվածքը հատելիս երթևեկության կանոնների խախտումները պարունակում են լրջագույն սպառնալիքներ, որոնք կարող են հանգեցնել ամենածանր հետևանքների:
Այնուամենայնիվ, մեր որոշ համաքաղաքացիներ չեն մտածում ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման հետևանքների կամ անուշադրության պատճառով ճանապարհային իրավիճակի գնահատման սխալների մասին և շարունակում են անփույթ վերաբերվել երկաթուղային ճանապարհի կանոնների պահպանմանը: Նման անփութության գինը մարդկային կյանքն ու առողջությունն է:
«2023 թվականի սկիզբը նշանավորվեց երկաթուղային ենթակառուցվածքում վթարների թվի աճով։ Այս տարի տեղի է ունեցել 5 ՃՏՊ, ինչպես նախորդ տարիներին, բոլորը եղել են վարորդների մեղքով։ Հարկ է նշել ՃՏՊ-ի հետևանքների ծանրության աստիճանը։ Որպես օրինակ՝ կարգավորվող անցումում մարդատար էլեկտրագնացքի և բեռնված ավտոմեքենայի մասնակցությամբ կատարված և, երջանիկ պատահականությամբ, առանց մահվան ելքով ավարտված վերջին միջադեպի վնասը կազմել է մի քանի միլիոն դրամ։ ՀԿԵ-ի հետևողական աշխատանքը չարտոնված անցումները վերացնելու ուղղությամբ, ցավոք, շոշափելի արդյունք չի տալիս, և նման անցումների շահագործումն անխուսափելիորեն կհանգեցնի ՃՏՊ-ների: Երկաթուղային շարժակազմի և ավտոմեքենայի քաշի անհամեմատելիությունը անխուսափելիորեն կհանգեցնի լուրջ հետևանքների, առաջին հերթին հենց ավտոմոբիլային տրանսպորտի և ավտոմեքենաների ուղևորների համար», – նշում է ՀԿԵ գնացքների երթևեկության անվտանգության գծով գլխավոր վերստուգող Սերգեյ Հարությունյանը:
Ընկերությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է քաղաքացիներին և ավտոտրանսպորտի վարորդներին պահպանել ճանապարհային երթևեկության կանոնները, դուրս չգալ երկաթուղային գծեր և զգոն լինել երկաթուղային ենթակառուցվածքներում:

24 мая – День безопасности на переезде
Компания «Южно-кавказская железная дорога» 24 мая провела ежегодную акцию «День переезда». Цель акции в привлечении внимания автолюбителей к вопросам безопасного движения на инфраструктуре железной дороги.
Репортаж телекомпании МИР
Акция была организована ЮКЖД совместно с органами местного самоуправления и правоохранительными органами. Автолюбителям были розданы информационные буклеты о правилах безопасного переезда через железнодорожные пути. Акция была проведена на всей инфраструктуре железной дороги, на переездах с наиболее интенсивным трафиком движения.
На инфраструктуре ЗАО «ЮКЖД» действует 103 переезда через железнодорожные пути, из которых 37 – регулируемых (т.е. на переездах организовано круглосуточное дежурство или переезды оснащены средствами сигнализации) и 73 – нерегулируемых.
В 2022 году на железной дороге было зафиксировано 12 ДТП и 48 случаев наезда на домашний скот. По сравнению с 2021 годом количество инцидентов несколько снизилось, однако во всех случаях имеет место игнорирование водителями правил переезда через железнодорожные пути.
За прошедшие 15 лет в ЗАО «ЮКЖД» значительно повысились интенсивность движения, скорость и вес поездов. В настоящее время скорость некоторых пассажирских поездов в пригородном сообщении составляет 100 км/ч, а грузовые поезда формируются весом до 4500 тонн. Тормозной путь поездов с такими параметрами превышает 500 метров, а это означает, что нарушения ПДД при пересечении железнодорожной инфраструктуры содержат серьезнейшие угрозы, которые могут привести к самым тяжелым последствиям.
И тем не менее, некоторые наши сограждане не задумываются о последствиях нарушения правил дорожного движения или ошибок в оценке дорожной обстановки из-за невнимательности или беспечности и продолжают также небрежно относиться к соблюдению правил на железнодорожной дороге. Цена такой беспечности — человеческая жизнь и здоровье.
«Начало 2023 года отметилось ростом количества ДТП на железнодорожной инфраструктуре. В текущем году имело место 5 ДТП, как и в прошедшие годы все они допущены по вине водителей. Следует отметить рост тяжести последствий ДТП. Как пример, ущерб от последнего случая, допущенного на регулируемом переезде с участием пассажирского электропоезда и груженного автомобиля и по счастливой случайности завершившегося без смертельного исхода, составил несколько млн драмов. Последовательно проводимая работа ЮКЖД по ликвидации несанкционированных пересечений, к сожалению, не дает ощутимых результатов, и эксплуатация таких пересечений неизбежно приведет к ДТП. Учитывая несоизмеримость веса железнодорожного подвижного состава и автомобиля неизбежно приведет к серьезным последствиям в первую очередь именно автомобильного транспорта и пассажиров автомобилей», – отмечает главный ревизор по безопасности движения поездов ЮКЖД Сергей Арутюнян.
Компания также в очередной раз призывает граждан и водителей автотранспорта соблюдать правила дорожного движения, не выходить на железнодорожные пути и быть бдительными на железнодорожной инфраструктуре.