Գնացքի պոտենցյալ աղետի գինը կազմեց 10 հազար դրամ
Օրերս չեխովյան տրագիկոմեդիա ծավալվեց Արմավիրի մարզում՝ հայտնի գրողի «Չարագործը» պատմվածքի գլխավոր հերոսի օրինակով անհայտ անձինք բառիս բուն իմաստով ապամոնտաժել են երկաթուղային գծի վերին կառույցը։ Մարտի 13-ից 14-ը ընկած ժամանակահատվածում Դալարիկ-Արաքս վազուրդի երկաթուղագծից ապամոնտաժվել և կողոպտվել էր 12 մետաղական տակդիր և 300 մեծամեխ, որոնցով ռելսերը ամրակցվում են կոճղերին։
Ընդ որում, դեպքը տեղի է ունեցել ոչ թե պասիվ գործող գծերի վրա, այլ հիմնական, ակտիվ երթևեկելի գծային գոտում, որտեղ արագընթաց բեռնատար և ուղևորատար գնացքների շարժի ինտենսիվությունը բարձր է։ Արարքի լկտիությունը կամ ակամա անհեթեթությունը տեղի է տալիս ենթադրել, որ այն նպատակաուղված դիվերսիա է երկաթուղու նկատմամբ, քանի որ գողոնը էական նյութական արժեք չի ներկայացնում՝ գունավոր մետաղից չէ և տնային տնտեսության մեջ հետաքրքրություն չի ներկայացնում։ Սակայն երկաթուղագծերի նման թուլացումը, կարող էր բերել շատ ծանր հետևանքների, ընդհուպ մինչև գնացքների գծաընկման, իսկ հաշվի առնելով գնացքների զգալի քաշը և մեծ արագությունը, վթարը կառաջացներ Հայաստան տեղափոխող բեռների կորուստ և կբերեր մարդկային բազմաթիվ զոհերի։
Տարօրինակն այն է, որ չարագործը չի գիտակցել իր արարքի հետևանքների լրջությունը, և միայն կատարվածի ժամանակին հայտնաբերումը կանխեց Հայաստանի ու նրա երկաթուղու հայտնվելը համաշխարհային լրատվամիջոցների առաջին էջերին՝ երկաթուղային վթարի սարսափազդու լուսանկարներով:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության Անվտանգության ծառայության և ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցների համատեղ ջանքերով հանցագործությունը բացահայտվել է թարմ հետքերով։
Գույքը վնասելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել Արմավիր գյուղի բնակիչ Գ․Գ.-ն, 1972 թվականի ծնված, ով խոստովանել է, որ գողոնը հանձնել է Արմավիր քաղաքի գունավոր մետաղի ընդունման կետերից մեկում, ինչի համար ստացել է 10 հազար դրամ։ Այսպիսով պարզվեց, որ չեխովյան հերոսի պես քաղաքացին չի գիտակցել իր արարքի հնարավոր ծանր հետևանքները։
Մի կողմից կատարվածի ֆինանսական բաղադրիչը այնքան էլ տպավորիչ չէ, սակայն կողոպուտի արդյունքը կարող էր բերել ծանր հետևանքների։ Հուսով ենք, որ իրավապահ մարմինները հանցագործությանը կտան համարժեք գնահատական, ինչը ուղված կլինի ապագայում նմանօրինակ «զավեշտալի» հանցագործությունների կանխարգելմանը։ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը կոչ է անում նաև մետաղի ընդունման կետերի աշխատակիցներին՝ զերծ մնալ երկաթուղու ենթակառուցվացքի մետաղական մասերի ձեռք բերումից։

Цена потенциальной катастрофы железнодорожного состава – 10 тысяч драмов
На днях чеховская трагикомедия разыгралась в Армавирском регионе: по примеру главного героя рассказа Чехова «Злоумышленник» неизвестные в буквальном смысле принялись разбирать верхнее строение пути. 13-14 марта с рельсошпальной решетки на перегоне Даларик-Аракс было демонтировано и похищено 12 металлических подкладок и 300 костылей, удерживающих рельсы на шпалах.
При этом все это произошло не где-то на малоиспользуемых путях, а на оживленном участке с плотным графиком движения как тяжеловесных грузовых поездов, так и скоростных пассажирских. Наглость или скудоумие совершивших это людей наталкивало на мысль о том, что мы имеем дело с целенаправленной диверсией против железной дороги. Сами по себе эти металлические элементы пути не имеют особой ценности, не сделаны из цветного металла и вряд ли могут пригодиться на что-то серьезное в хозяйстве. Но подобное ослабление верхнего строения пути чревато сходом с рельс подвижного состава, а учитывая высокую скорость и тяжеловесность составов, это неминуемо привело бы к гибели людей. Сколь абсурден факт кражи малоценных частей, так и малопонятно, как злоумышленники не могли не предполагать о возможных последствиях своих действий. И только своевременное обнаружение порчи путей позволило избежать перспективы того, что Армения и ее железная дорога не оказались с жуткими кадрами катастрофы на первых полосах мировых СМИ.
В результате проведенных сотрудниками Службы безопасности ЮКЖД и полиций РА совместных оперативных мероприятий преступление было раскрыто, что называется, по горячим следам. По подозрению в порче имущества был задержан безработный житель села Армавир Г.Г., 1972 года рождения, который признался в содеянном и сообщил, что сдал украденное в один из пунктов приема металлолома в городе Армавир, выручив за них 10 тысяч драмов. То есть в данном случае мы имеем дело с человеческой недальновидностью, которая одинаково опасна, как сейчас, так и в конце 19 века, когда Чехов осмеивал ее в своем небольшом рассказе.
С одной стороны, финансовая составляющая случившегося – не самая значимая, но с учетом возможных последствий это преступление крайне серьезное. Надеемся, что правоохранительные органы дадут соразмерную оценку преступлению, что станет примером для других граждан, не отдающих себе отчет в последствиях своих действий. ЮКЖД также призывает сотрудников пунктов приемов металлолома обращать внимание на принимаемое сырье на предмет ее связи с деятельностью железной дороги.