ՀԿԵ աշխատակիցները քաղպաշտպանության դասընթացներն են անցնում
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ղեկավար անձնակազմը մասնակցում է Քաղաքացիական պաշտպանության և Արտակարգ իրավիճակների դասընթացների «Ազգաբնակչության գործողությունները արտակարգ իրավիճակներում» թեմայով։ Ծրագրի շրջանակներում ներկայացվում և վերլուծվում են արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և դրանց հակազդման տեսական և գործնական ասպեկտները։
Մասնավորապես, դրանք բնակչության և տարածքների պաշտպանության իրավական հիմքերն են, պետական համապատասխան կառույցների գործողությունները և իրավասությունները, արտակարգ իրավիճակների տեսակներն ու ազդեցության տիպերն անձի, հասարակության և պետության վրա, հավաքական և անձնական պաշտպանության ձևերը և առաջին օգնության միջոցները, արտակարգ իրավիճակների ստեղծման պայմանները։ Ուսումնասիրվում են արտակարգ իրավիճակներում գործնական որոշումները և ձեռնարկվող միջոցները։
Նյութերի լավագույն ընկալման և դասընթացի որակի բարձրացման համար կիրառվում են ժամանակակից տեխնիկական մեթոդաբանական միջոցներ։
Նշենք, որ «ՀԿԵ» ընկերությունն Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համատեղ պարբերաբար ուսումնական վարժանքներ է կազմակերպում, որոնց ընթացքում խաղարկվում են արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հետևանքների վերացման իրավիճակներ։ 2021 թվականին ընկերության 25 աշխատակիցներ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայում ստացել են փրկակարի որակավորում։ Նրանք որպես փրկարար համալրել են ԱԻՆ կադրային ռեզերվը։

Сотрудники ЮКЖД проходят курсы по гражданской обороне и ЧС
Руководящие сотрудники компании «Южно-кавказская железная дорога» заслушали курсы по дисциплине Гражданской обороны и Чрезвычайной ситуации на тему «Действия населения во время чрезвычайных ситуациях». В рамках программы обучения были представлены и проанализированы теоретические и практические аспекты профилактики и противодействия ЧС.
В частности, это правовые основы обеспечения защиты населения и территорий от ЧС, структуры государственной системы предупреждения и ликвидации ЧС и гражданской обороны, виды и признаки ЧС различного характера и влияние их последствий на безопасность личности, общества и государства, виды средств коллективной и индивидуальной защиты и способы оказания первой помощи пострадавшим в условиях ЧС, распознание возникновения отдельных ЧС по характерным признакам их появления. В практической части изучаются возможности принятия обоснованных решений и действия в случае ЧС с учетом реально складывающейся обстановки и своих возможностей.
Для лучшего усвоения материала и повышения качества обучения используются современные технические средства, наглядные пособия, электронные образовательные ресурсы, учебно-методические комплексы и другие средства обучения.
Отметим, что ЮКЖД регулярно проводит учения с Министерством чрезвычайных ситуаций на предмет профилактики и устранения ЧС на железнодорожном транспорте. В 2021 году 25 сотрудников компании получили квалификацию спасателей в Государственной академии кризисного управления МЧС. Они внесены в резерв МЧС в качестве спасателей.