ՀԿԵ-ի կողմից դպրոցականներին
Սեպտեմբերի 1-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը նվերներ է մատուցել Լոռու մարզի Ֆիոլետովո գյուղի միջնակարգ դպրոցին, որտեղ կոմպակտ բնակվում են մոլոկանները։ Գիտելիքի օրվա առթիվ դպրոցականներին շնորհավորելու նպատակով Ֆիոլետովո գյուղ այցելել են Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը:
Ավանդույթի համաձայն ՝ երեխաները ընկերությունից նվեր են ստացել դպրոցական պարագաներ, դասագրքեր և գրենական պիտույքներ ։ ՀԿԵ-ի հովանավորության շրջանակներում Ֆիոլետովոյի դպրոցում ընթացիկ տարում վերանորոգվել են 3 դասասենյակներ և առաջին հարկի միջանցքը:
Սեպտեմբերի 1-ին նվիրված հանդիսավոր շարքով Սերգեյ Կոպիրկինը, Ալեքսեյ Մելնիկովը, Լոռու մարզպետի տեղակալ Գոռ Ասրյանը, Երևանում Ռուսական տան ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը և Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը դպրոցի աշակերտներին և ուսուցչական կազմին շնորհավորել են Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Բացի այդ, մինչև սեպտեմբերի 1-ը ՀԿԵ-ն երկու դասարան է վերանորոգել Գյումրու պետական տեխնիկական քոլեջում, որտեղ սովորում են երկաթուղային մասնագիտություններ:
ՀԿԵ-ն առաջին անգամ չէ, որ աջակցում է ֆիոլենտովոյի դպրոցին ։ Ավելի վաղ ընկերությունն օգնել էր վերանորոգման աշխատանքների անցկացմանը և ինտերակտիվ ուսուցման դասարանի կահավորմանը, բազմիցս նվիրել է գրքեր, ռուսաց լեզվի դասագրքեր և մեթոդական նյութեր, վերականգնել շենքի տանիքը, դասասենյակներն ու աշխատասենյակները, վերանորոգել 1988 թվականի երկրաշարժից հետո չշահագործված մարզասրահը, դպրոցի երկրորդ հարկի նախասրահը, իրականացրել դպրոցի երկու մասնաշենքերի կոսմետիկ վերանորոգում, վերանորոգել և ժամանակակից սարքավորումներով կահավորել աշխատանքային ուսուցման աշխատասենյակը:
Երկաթուղայինները դպրոցին նվիրել են նաև ուսումնական գործընթացի կազմակերպման համար անհրաժեշտ աուդիո և համակարգչային տեխնիկա, տարրական դասարանների համար նոր սեղաններ:

К 1 сентября компания «Южно-кавказская железная дорога» преподнесла подарки среднеобразовательной школе села Фиолетово в Лорийской области Армении, где компактно проживают молокане. С целью поздравить школьников с Днем знаний Фиолетово посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в Армении Сергей Копыркин и генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников.
По традиции дети получили от компании в подарок школьные принадлежности, учебники и канцелярские товары. В рамках шефства ЮКЖД над школой Фиолетово в текущем году были отремонтированы 3 классные комнаты и коридор на первом этаже здания.
На торжественной линейке, приуроченной к 1 сентябрю, Сергей Копыркин, Алексей Мельников, заместитель губернатора Лорийской области Гор Асрян, руководитель Русского Дома в Ереване Вадим Фефилов и депутат парламента Армении Алексей Сандыков поздравили учеников и педагогический состав школы с Днем знаний.
Кроме того, к 1 сентября ЮКЖД отремонтировала два класса в Гюмрийском государственном техническом колледже, где обучаются железнодорожным профессиям.
ЮКЖД не впервые оказывает содействие фиолетовской школе. Ранее компания помогала в проведении ремонтных работ и оснащении класса интерактивного обучения, неоднократно дарила книги, учебники и методические материалы по русскому языку, восстановила кровлю здания, классы и кабинеты, отремонтировала не эксплуатировавшийся после землетрясения 1988 года спортивный зал, вестибюль второго этажа школы, осуществила косметический ремонт обоих корпусов здания школы, отремонтировала и оснастила современным оборудованием кабинет трудового обучения. Железнодорожники также подарили школе необходимую для организации учебного процесса аудио- и компьютерную технику, новые парты для начальных классов.