ՀԿԵ-ի ղեկավարությունը Երեւան-Բաթումի առաջին գնացքի ուղեւորների թվում է
Հունիսի 14-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը մեկնարկել է Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղով փոխադրումների ամառային սեզոնը։ Այս սեզոնին առաջին գնացքի ուղեւորներն էին նաև ընկերության ղեկավարությունը ՝ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորությամբ:
«Մենք մանրակրկիտ նախապատրաստվել ենք ամառային փոխադրումների սեզոնին ՝ քաղաքացիներին և մեր երկիր այցելած հյուրերին առավելագույնս որակյալ ծառայություններ մատուցելու համար։ Ժամանակակից շարժակազմը, ծառայությունների մատուցման ժամանակակից մոտեցումը և հարմարավետությունը կբավարարեն մեր ուղևորների ամենաբարձր պահանջները: Այս առումով կարող եմ վստահորեն փաստել, որ հանգստավայր մեկնող քաղաքացիների համար հանգիստը սկսվում է այն պահից, երբ նրանք նստում են մեր ֆիրմային «Արմենիա» գնացքը»,- նշել է Ա.Մելնիկովը գնացքի մեկնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ։
Այս տարի, հաշվի առնելով Երևան-Թբիլիսի-Երևան երթուղու ակտիվ ուղևորափոխադրումները, Բաթումի գնացքը շաբաթական երկու չվերթ կիրականացնի՝ երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին Երևանից, իսկ չորեքշաբթի և շաբաթ օրերին՝ Բաթումից։ Շաբաթվա մյուս հինգ օրերին գնացքները ուղևորվելու են Թբիլիսի և հակառակ ուղղությամբ ։ Ուղևորությունների արժեքը ՝ սկսած 13 հազար դրամից մեկ անձի համար ։
Բացի այդ, հունիսի 17-ից Երևան-Սևան-Շորժա-Երևան և հակառակ ուղղությամբ կսկսի գործել մերձքաղաքային էլեկտրագնացքը։ Էլեկտրագնացքը մեկնում է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի Ալմաստ կայարանից ։ Գնացքի չվացուցակը սահմանափակվում է շաբաթական երեք օրով՝ ուրբաթ, շաբաթ և կիրակի: Ուղեվարձը Երևանից մինչև Սեւան կկազմի 600 դրամ մեկ անձի համար, և 1000 դրամ ՝ մինչեւ Շորժա:
Նշենք, որ Հայաստանում երկաթուղային ուղեւորափոխադրումները հավաքում են ժողովրդականություն։ Այս տարվա առաջին 5 ամիսներին ՀԿԵ-ում ուղևորների թվի աճը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 23% կամ 177 հազար ուղևոր։

Руководство ЮКЖД в числе пассажиров первого в этом сезоне поезда Ереван-Батуми
14 июня компания «Южно-кавказская железная дорога» приступила к осуществлению летнего сезона перевозок по направлению Ереван-Батуми-Ереван. Пассажирами первого в этом сезоне поезда стало и руководство компании во главе с генеральным директором Алексеем Мельниковым.
«Мы тщательно подготовились к сезону летних перевозок для предоставления гражданам и гостям страны максимально качественных услуг по перевозке. Современный подвижной состав, современный подход к предоставлению услуг, комфорт и удобство путешествия удовлетворят самые высокие требования наших пассажиров. В этом плане уверенно могу заявить, что для отбывающих на курорты граждан отдых начинается с момента посадки на наш фирменный поезд «Армения», - отметил в ходе торжественной церемонии отбытия поезда А.Мельников.
В текущем году с учетом активного пассажиропотока по маршруту Ереван-Тбилиси-Ереван батумский поезд будет совершать по два рейса в неделю – по вторникам и пятницам из Еревана, и по средам-субботам – из Батуми. В остальные пять дней недели поезда будут следовать по маршруту до Тбилиси и обратно. Стоимость поездок – от 13 тысяч драмов для одного человека.
Кроме того, с 17 июня начнет курсировать и пригородный электропоезд по маршруту Ереван-Севан-Шоржа-Ереван и обратно. Электропоезд отходит от станции Алмаст в столичной общине Канакер-Зейтун. График движения электропоезда ограничен тремя днями в неделю – пятница, суббота и воскресенье. Стоимость проезда от Еревана до Севана составит 600 драмов для одного человека, и 1000 драмов – до Шоржа.
Отметим, что в Армении железнодорожные пассажироперевозки набирают популярность. За первые 5 месяцев текущего года рост количества пассажиров на ЮКЖД по сравнению с аналогичным периодом 2021 года составил 23% или 177 тысяч пассажиров.