ՀԿԵ-ն առաջին անգամ միացել է Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրվա տոնակատարությանը
Ապրիլի 28-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում մեկնարկել են Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրվան նվիրված մի շարք միջոցառումներ: Թեև աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության կանոնների պահպանման հարցերը միշտ գտնվել են և գտնվում են ընկերության ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, 2022 թվականին ՀԿԵ-ն առաջին անգամ նման միջոցառումներ է անցկացնում տոնի օրը:
Գլխավոր միջոցառումը Գյումրիում էր։ Անվտանգության և աշխատանքի պաշտպանության կազմակերպման նպատակով ձեռնարկություններում անցկացվել են խորհրդակցություններ, կազմակերպվել է կլոր սեղան՝ ԱՊ և ԱԿ վերաբերյալ հարցերի և առաջարկությունների քննարկման վերաբերյալ: Թեմատիկ տեսաֆիլմերի դիտում, խաղերի անցկացում-վիկտորին ՝ արդյունքների ամփոփմամբ և մրցանակների հանձնմամբ, ինչը նպաստում է աշխատակիցների ուշադրությունը այս ծրագրի խնդիրների վրա կենտրոնացնելուն:
Ինչպես նշեց ՀԿԵ աշխատանքի պաշտպանության, արդյունաբերական և հրդեհային անվտանգության բայնի պետ Կարինե Համբարձումյանը. «Աշխատանքի պաշտպանությունը աշխատողների աշխատանքի ընթացքում կյանքի, առողջության և աշխատունակության պահպանման համակարգ է։ Ուստի աշխատանքի պաշտպանության քարոզչությունը զգալիորեն նվազեցնում է երկաթուղու աշխատակիցների շրջանում մահացության, դժբախտ պատահարների և մասնագիտական հիվանդությունների ռիսկերը: Աշխատանքի անվտանգության հարցերը միշտ եղել են և արդիական կլինեն այնպիսի խոշոր արտադրական ընկերությունների համար, ինչպիսիք են ՀԿԵ-ն»։
Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրը 2022 թվականին անցկացվում է «Միասին ձևավորում ենք անվտանգության և առողջության դրական մշակույթ» կարգախոսով: Կազմակերպության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել անվտանգ աշխատանքի ապահովման, առողջ արտադրական միջավայրի, աշխատանքային գործունեության պահպանման կանխարգելիչ միջոցառումների և դրանցում ներդրումների վրա: Առաջին նման միջոցառումն անցկացվել է ԱՄՆ-ի և Կանադայի արհմիությունների և աշխատակիցների կողմից 1989 թվականին:

ЮКЖД впервые присоединилась к празднованию Всемирного дня охраны труда
28 апреля в компании «Южно-кавказская железная дорога» стартовал ряд мероприятий, посвященных Всемирному дню охраны труда. Хотя вопросы охраны труда и соблюдения правил безопасности на производстве всегда находились и находятся в центре внимания руководства компании, в 2022 году ЮКЖД впервые масштабно проводит подобный ряд мероприятий в день праздника.
Главное мероприятие состоялось в Гюмри. С целью организации безопасности и охраны труда на предприятиях проведены совещания, организован круглый стол по обсуждениям вопросов и предложений по ОТ и ПБ. Просмотр тематических видеофильмов, проведение игр-викторин с подведением итогов и вручением призов, что способствует акцентированию внимания сотрудников на задачах этого плана.
Как отметила начальник отдела по охране труда, производственной и пожарной безопасности ЮКЖД Карине Амбарцумян: «Охрана труда – это система сохранения жизни, здоровья и работоспособности сотрудников в процессе их трудовой деятельности. Поэтому пропаганда культуры и профилактики охраны труда существенно снижают смертность, несчастные случаи и риски профессиональных заболеваний среди сотрудников железной дороги. Вопросы безопасности труда всегда были и будут актуальными для таких крупных производственных компаний, как ЮКЖД».
Всемирный день охраны труда в 2022 году проводится под девизом «Формируем вместе позитивную культуру безопасности и здоровья». Целью организации является привлечение внимания к вопросам обеспечения безопасного труда, здоровой производственной среды, профилактических мер по соблюдению охраны трудовой деятельности и инвестиций в них. Первое подобное мероприятие было проведено профсоюзами и работниками США и Канады в 1989 году.