Կապի մալուխներն ու մետաղը՝ չարագործների ուշադրության կենտրոնում
2022 թվականի առաջին եռամսյակում երկաթուղու գույքի կողոպուտի և դրա փորձերի թիվը կրճատվել է: Բայց, այնուամենայնիվ, քիչ չեն այն դեպքերը, երբ քաղաքացիների անօրինական գործողությունները սպառնալիք են ստեղծում երկաթուղային երթևեկության անվտանգության համար:
Չարագործների հիմնական թիրախը գունավոր ու սև մետաղի ջարդոնն է, ինչպես նաև կապի մալուխները: Արձանագրվել են նաև գույքը դիտավորությամբ վնասելու, ուղիների վրա օտար առարկաներ տեղադրելու, աչքաթող արած անասունին վրաերթի ենթարկելու դեպքեր: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատակիցները Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների հետ սերտ գործակցությամբ պայքար են մղում երկաթուղում գրանցվող իրավախախտումների դեմ և կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկում դրանք կանխելու ուղղությամբ:
«ՀԿԵ» ընկերությունը կոչ է անում քաղաքացիներին երկաթուղու տարածքում պահպանել օրենքն ու անվտանգության կանոնները, քանի որ նույնիսկ ամենաաննշան թվացող խախտումները և երկաթուղային համակարգերի աշխատանքին միջամտելը հղի է անդառնալի հետևանքներով, այդ թվում՝ հենց օրինախախտների համար:

Кабели связи и металл в центре внимания злоумышленников
За первый квартал 2022 года количество краж имущества и их попыток на железной дороге сократилось. И тем не менее, нередки случаи, когда противоправные действия со стороны граждан создают угрозу безопасности движения на железной дороге.
Основной целью злоумышленников является лом цветного и черного металла и кабели связи. Имели место и случаи злонамеренной порчи имущества, установления посторонних предметов на путях, наездов на оставленный без присмотра скот. Сотрудники компании «Южно-кавказская железная дорога» в тесном сотрудничестве с правоохранительными органами Республики Армения ведут борьбу с правонарушениями на железной дороге и принимают профилактические меры по их предупреждению.
Компания ЮКЖД призывает граждан соблюдать закон и меры безопасности на железной дороге, поскольку даже кажущиеся незначительными нарушения и вмешательство в работу железнодорожных систем чревато необратимыми последствиями в том числе для самих нарушителей закона.