Հարավկովկասյան երկաթուղու ներկայացուցիչը վկայականներ է հանձնել Վանաձորի ռուսական կենտրոնի շրջանավարտներին
Նոյեմբերի 1-ին Վանաձոր քաղաքի «Ռուսական կենտրոնում» տեղի ունեցավ կրթամշակութային հաստատության շրջանավարտների վկայականների հանձնման արարողություն։
Ինչպես նշեց վկայականների հանձնման արարողության ժամանակ Հարավկովկասյան երկաթուղու գլխավոր տնօրենի խորհրդական Ռաֆիկ Սեխլեյանը, դասերի մեկնարկից ընդամենը մեկ ամիս անց դպրոցականները սկսեցին հասկանալ և խոսել ռուսերեն ։ Նրա խոսքով, սա կենտրոնի ուսուցիչների վաստակն է: Նա նաև ասաց, որ ռուսաց լեզվի դասավանդման պահանջարկը բավականին մեծ է, ինչի կապակցությամբ կբացվի երկրորդ խումբը։
Վանաձորում «Ռուսական կենտրոնը» բացվել է 2021 թվականի հունիսին՝ Երևանի «Մոսկվայի տուն» մոսկովյան մշակութային և բիզնես կենտրոնի նախաձեռնությամբ՝ Վանաձորի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և Արսեն Մնացականյանի ֆինանսական օժանդակությամբ։ Կենտրոնում կարելի է ծանոթանալ ռուս գրականությանը, ուսումնական և դիդակտիկ նյութերին, այստեղ կազմակերպվել են նաև ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ, ստեղծագործական խմբակներ։

Представитель ЮКЖД вручил сертификаты выпускникам Русского центра в Ванадзоре
1 ноября в «Русском центре» города Ванадзор прошла церемония вручения сертификатов выпускникам культурно-образовательного учреждения.
Как отметил в ходе церемонии вручения сертификатов советник генерального директора Южно-Кавказской железной дороги Рафик Сехлеян, спустя всего месяц после начала занятий школьники стали понимать и говорить по-русски несложными фразами. По его словам, в этом заслуга педагогов центра. Он также сообщил, что спрос на обучение русского языка довольно высок, в связи с чем будет открыта вторая группа.
«Русский центр» в Ванадзоре был открыт в июне 2021 года по инициативе Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване, при содействии мэрии Ванадзора и финансовой поддержке Арсена Мнацаканяна. В культурно-образовательном центре можно ознакомиться с русской литературой, образовательными и дидактическими материалами, также здесь организованы бесплатные курсы русского языка и творческие кружки.