Հերթական ՃՏՊ չթույլատրված գծանցումում. բարեբախտաբար, զոհեր չկան
Հոկտեմբերի 6-ի գիշերը, ժամը 00:35-ին, Արտաշատ-Արարատ հատվածում գտնվող չթույլատրված գծանցումում բեռնատար գնացքին է բախվել երկաթուղային գծերի վրա հայտնված «Ժիգուլի» մակնիշի ավտոմեքենան: Վթարի հետևանքով տուժածներ չկան:
Մեքենայի վարորդի՝ Այգևան գյուղի բնակչի, խոսքերով, մեքենան արգելափակվել է ուղիղ գծերի վրա, երբ նա փորձում էր դրանք հատել չարտոնված վայրում:
Վարորդը չկարողացավ միայնակ դուրս բերել մեքենան գծերից և օգնության գնաց, երբ ծանր բեռնատար գնացքն անցավ երկաթուղու այս հատվածով: Արդյունքում շարժակազմը բախվել է ավտոմեքենային և քարշ տվել այն մոտ 250 մետր, ինչի պատճառով փոխադրամիջոցը վերածվել է մետաղի ջարդոնի:
Ընկերությանը պատճառված վնասը կհաշվարկվի ավելի ուշ: Այս բախման ելքն ավելի ողբերգական կլիներ, եթե բեռնատար գնացքի փոխարեն լիներ ավելի թեթև ուղևորատար էլեկտրագնացք:
Քաղաքացիների կողմից կամայականորեն կառուցված չարտոնված երկաթուղային գծանցումները հանդիսանում են գնացքների երթևեկության անվտանգության, քաղաքացիների կյանքի և առողջության սպառնալիքների կայուն աղբյուր: Հարավկովկասյան երկաթուղին, ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ, մշտապես աշխատանքներ է տանում դրանց ապամոնտաժման ուղղությամբ, սակայն բախվում է տեղի բնակիչների հակազդեցությանը:
Ներկայումս ընկերության հիմնական ուղղություններում առկա է 23 չարտոնված գծանցում: Միայն 2021 թվականին ընկերությունը ապամոնտաժեց երեք նման անցում, սակայն դրանք կրկին կառուցվեցին բնակիչների կողմից: Ընկերությունը մտադիր է շարունակել համագործակցությունը իրավապահ մարմինների և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև հույս ունի քաղաքացիների պատասխանատու վերաբերմունքի վրա:

В очередном ДТП на несанкционированном переезде обошлось без человеческих жертв
В ночь с 5 на 6 октября, в 00:35 часов, на несанкционированном переезде на перегоне Арташат-Арарат произошло столкновение грузового поезда с оказавшимся на путях автомобилем марки «Жигули». В результате аварии никто не пострадал.
По словам водителя транспортного средства, жителя села Айгеван, автомобиль заглох непосредственно на путях при попытке пересечь их через несанкционированный переезд. Водитель не смог один вытолкнуть автомашину с путей и ушел за помощью, когда по данному участку пути проехал тяжеловесный грузовой поезд. В итоге произошло столкновение подвижного состава с автомобилем. Поезд протащил его порядка 250 метров, из-за чего транспортное средство превратилось в металлолом.
Нанесенный компании ущерб будет рассчитан позже. Исход данного столкновения был бы трагичнее, если бы на месте грузового поезда оказался менее тяжеловесный пригородный электропоезд с пассажирами.
Своевольно сооружаемые гражданами несанкционированные переезды через пути являются стабильным источником угроз безопасности движения поездов, а также для жизни и здоровья самих граждан. Южно-Кавказская железная дорога совместно с Полицией Республики Армения проводит постоянную работу по демонтажу несанкционированных переездов, что встречает противодействие местных жителей.
В настоящее время на основных путях эксплуатации компании насчитывается 23 несанкционированных переезда. Только в 2021 году компания демонтировала три подобных переезда, однако силами местных жителей они возводятся вновь. В деле борьбы с несанкционированными переездами компания намерена и дальше сотрудничать с правоохранительными органами и представителями местных властей, а также надеется на ответственное отношение граждан к безопасности движения на железной дороге.