Նոր ուսումնական տարին մեկնարկեց երկաթուղայիններից ստացած նվերներից
Ֆիոլետովո գյուղի դպրոցը նոր ուսումնական տարվա մեկնարկը կրկին նվերներով դիմավորեց: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունն ավարտեց վերանորոգման աշխատանքների հերթական փուլը՝ վերանորոգվեցին դասասենյակները և դպրոցի ճաշարանը: Իսկ գրադարանային ֆոնդը համալրվեց նոր դասագրքերի հերթական խմբաքանակով:
Շնորհավորելով աշակերտներին և ուսուցիչներին՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նորանոր հաջողություններ և համբերություն մաղթեց նրանց, նշեց, որ երեխաներին սպասում է կյանքի նոր, հետաքրքիր փուլ, որը լի է նոր գիտելիքներով, գաղափարներով, նպատակներով և ընկերներով:
Շնորհավորանքներին միացավ նաև Հայաստանում այցով գտնվող «Ռոսպրոֆժել» -ի նախագահ Սերգեյ Չերնոգաևը:
Հարավկովկասյան երկաթուղին առաջին անգամ չէ, որ աջակցություն է ցուցաբերում Ֆիոլետովոյի դպրոցին: Ընկերությունն արդեն աջակցել էր դպրոցի վերանորոգման աշխատանքների իրականացման և ինտերակտիվ ուսուցման դասարանի կահավորման գործին, բազմիցս դասագրքեր էր նվիրել դպրոցի գրադարանին, վերանորոգել դպրոցի տանիքը, դասասենյակները, մարզադահլիճը, որը չէր շահագործվում 1988 թվականի երկրաշարժից հետո, ինչպես նաև վերականգնեց ջեռուցման համակարգը, կոսմետիկ վերանորոգեց դպրոցի երկու մասնաշենքերը, հիմնովին վերանորոգել և անհրաժեշտ տեխնիկա տրամադրել աշխատանքային ուսուցանման դասասենյակը:
Երկաթուղայինները դպրիոցին նվիրեցին անհրաժեշտ աուդիո և համակարգչային տեխնիկա, նոր դպրոցական սեղաններ տարրական դասարանների համար:
Առանց ուշադրության չեն մնացել և Սանահին կայարանում գտնվող Ալավերդի քաղաքի №3 մանկապարտեզի սաները. Այստեղ կառուցվել է մանկական խաղահրապարակ:

По неизменной традиции: в новый учебный год - с подарками от железнодорожников
К началу нового учебного года школа села Фиолетово, где компактно проживают молокане, получила подарки от Южно-Кавказской железной дороги. Компания завершила еще один этап ремонтно-восстановительных работ в школе: отремонтированы несколько классных комнат, школьная столовая. А библиотека пополнилась партией новых учебников.
Поздравляя на торжественной линейке учеников и педагогов с праздником, генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, пожелал им успехов и терпения в учебе, отметил, что их ждет новый увлекательный этап жизни, полный новых знаний, идей, целей, друзей.
К поздравлениям присоединился и находящийся в Армении с визитом председатель Роспрофжела Сергей Черногаев.
Железная дорога не впервые оказывает содействие фиолетовской школе. Ранее Компания помогала в проведении ремонтных работ и оснащении класса интерактивного обучения, неоднократно дарила книги, учебники и методические материалы по русскому языку, восстановила кровлю здания, классы и кабинеты, отремонтировала не эксплуатировавшийся после землетрясения 1988 года спортивный зал, вестибюль второго этажа школы, осуществила косметический ремонт обоих корпусов здания школы, отремонтировала и оснастила современным оборудованием кабинет трудового обучения.
Железнодорожники также подарили школе необходимую для организации учебного процесса аудио- и компьютерную технику, новые парты для начальных классов.
Не остались без внимания и воспитанники детского сада №3 города Алаверди, расположенного на станции Санаин в Лорийской области: здесь построена новая детская площадка.