Հարավկովկասյան երկաթուղում շարունակվում է ուղու կապիտալ վերանորոգումը
Հարավկովկասյան երկաթուղու և Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչները ծանոթացան Մայիսյան-Ջաջուռ հատվածում կատարվող երկաթուղային գծերի հիմնանորոգման գործընթացին:
Տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի և ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորությամբ հանձնաժողովն այցելել է, մասնավորապես, Ջաջուռ-Ղալթախչի հատվածը, որտեղ հիմնովին վերականգնվել է գծի 2 կմ:
Երկաթուղային գծերի կապիտալ նորոգման գործընթացը մեկնարկել է ապրիլի կեսերին: Ընդհանուր առմամբ, այս տարի նախատեսվում է կապիտալ վերանորոգել 9,5 կիլոմետր գիծ:
Մասիսի գծային մեքենայացված կայանի անձնակազմն արդեն սկսել է դաշտային աշխատանքները Լոռու մարզում գտնվող Սանահին-Թումանյան վազուրդում: Վերանորոգման աշխատանքներ նախատեսվում է իրականացնել նաև Ջաջուռ-Ղալթախչի, Պռոշյան-Եղվարդ և Սևան-Ծովագյուղ հատվածներում:
Գծերի կապիտալ նորոգումն ենթադրում է հողաթմբի վերին շերտի նորացում, ռելսակոճային վանդակի ամբողջական փոխարինում՝ փայտկա կոճերի երկաթբետոնե կոճերով փոխարինմամբ:
Ընկերությունն այս տարի նախատեսում է գնել և տեղադրել 28 հազար երկաթբետոնե կոճեր և 15,3 հազար խորանարդ մետր խճաքար:
Միայն 2021 թվականի համար ՀԿԵ-ի ենթակառուցվածքներում նախատեսված ներդրումների չափը կազմում է 2 միլիարդ 773 միլիոն դրամ:

На Южно-Кавказской железной дороге продолжается капитальный ремонт пути
Представители Южно-Кавказской железной дороги и Министерства территориального управления и инфраструктур Армении ознакомились с процессом капитального ремонта железнодорожных путей на участке Маисян-Джаджур.
Комиссия, возглавляемая замминистра территориального управления Арменом Симоняном и гендиректором ЮКЖД Алексеем Мельниковым, побывала, в частности, на участке Джаджур-Калтахчи, где капитально восстановлено 2 км пути.
Капремонт пути начался в середине апреля. В целом в текущем году он запланирован в объеме 9,5 километров.
Бригада путевой машинной станции (ПМС) «Масис» уже приступила к полевым работам на перегоне Санаин-Туманян в Лорийской области Армении. Также планируется провести ремонтные работы на перегонах Джаджур-Калтахчи, Прошян-Егвард и Севан-Цовагюх.
Капитальный ремонт путей предполагает обновление верхнего слоя земляной насыпи, полную замену рельсошпальной решетки с заменой деревянных шпал на железобетонные.
В текущем году компания планирует закупить и установить 28 тысяч железобетонных шпал и 15,3 тысяч кубических метров щебня.
Размер планируемых инвестиций ЮКЖД только в инфраструктуру на 2021 год составляет 2 млрд 773 млн драмов.