Տվերի վագոնաշինական գործարանի արտադրության ՀԿԵ-ի նոր վագոններն արդեն Հայաստան են ուղևորվում
Մայիսի 25-ին Տվերի վագոնաշինական գործարանում տեղի ունեցավ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությանը 20 նոր ուղևորատար վագոնների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: 11 կուպե, 6 պլացկարտ և 3 ՍՎ վագոններն արդեն բերվում են Հայաստան: Եվս 7 վագոններ կմատակարարվեն մինչև հունիսի վերջ:
Միջոցառմանը ներկա էին Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, Եվրասիական զարգացման բանկի խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը, ՀՀ փոխվարչապետի ժ.պ. Մհեր Գրիգորյանը և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն - խորհրդի նախագահ Օլեգ Բելոզյորովը:
«Ծրագիրը կարևոր խթան է տալիս ամբողջ Անդրկովկասյան տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի և տնտեսության զարգացմանը, ինչպես նաև արագացնում է մեր երկկողմ և բազմակողմ առևտրատնտեսական կապերը: Տարածաշրջանում իրավիճակի նորմալացումը հուսալի երկաթուղային կապ կպահանջի, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի տնտեսական ներուժի և Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ինտեգրման բոլոր առավելությունների բացահայտման համար: Մենք ձգտում ենք նրան, որ Հայաստանում ուղևորափոխադրումները համապատասխանեն ամենաբարձր պահանջներին և ստանդարտներին, լինեն հարմարավետ, և ամեն անգամ, երբ մարդիկ օգտվեն այս վագոններից, բարի խոսքերով հիշեն մեզ և մեր երկրների միջև լավ հարաբերություններ», - շեշտեց Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն` ի դեմս Հարավկովկասյան երկաթուղու, կատարում է Հայաստանի երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարման գործառույթը վերջին 13 տարիների ընթացքում: Ռուսական երկաթուղիներն ավելի քան 300 միլիոն դոլար են ներդրել երկրի ենթակառուցվածքներում, մենք աստիճանաբար կատարում ենք մեր բոլոր պարտավորությունները: Այս տարի կթարմացվի Հարավկովկասյան երկաթուղու գրեթե ամբողջ ուղևորատար շարժակազմը», - ասաց «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ ղեկավար Օլեգ Բելոզյորովը:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի կարծիքով, նոր շարժակազմը կարևոր դեր է ունենալու Հայաստանի ուղևորային համալիրի զարգացման գործում:
«Շարժակազմն ամենաժամանակակիցն է և նախատեսված է բոլոր կատեգորիաների ճանապարհորդների համար: Հաշվի առնելով հունիսին սպասվող Հայաստանի և Վրաստանի միջև միջազգային ուղևորափոխադրումների վերսկսումը, որը ավելի քան մեկ տարի չէր գործում համաճարակի պատճառով, սա լավ նվեր է Հայաստանի քաղաքացիների և հյուրերի համար արձակուրդային շրջանի մեկնարկից առաջ», - ասաց Ալեքսեյ Մելնիկովը:
Նոր շարժակազմը Տրանսմաշխոլդինգի կազմում ընդգրկված Տվերի վագոնաշինական գործարանի ամենաժամանակակից սերիական արտադրանքն է: Վագոններում հնարավոր դարձավ սպասարկման տարածքներ կազմակերպել՝ տեղադրելով վաճառքի մեքենաներ և սուրճի ապարատներ: Վագոնները հագեցած են զուգարանային համալիրներով` ցնցուղախցիկներով և խմելու ջրի մաքրիչներով: Ուղևորատար վագոնների բոլոր տեղերը հագեցած են էլեկտրական վարդակներով կամ USB միակցիչներով: 61-4517 մոդելի վագոնների երկտեղանոց կուպեներում կտեղադրվեն հեռուստացույցներ: ՀԿԵ-ի ցանկություններին համապատասխան, վագոններում կիրառվել է հատուկ գունային գամման:

Новые вагоны ЮКЖД производства Тверского вагоностроительного завода уже на пути в Армению
25 мая на Тверском вагоностроительном заводе состоялась торжественная церемония передачи 20 новых пассажирских вагонов компании «Южно-Кавказская железная дорога». В Армению уже отправились 11 купейных, 6 плацкартных и 3 вагона СВ. Еще 7 вагонов будут поставлены до конца июня.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Правительства РФ Алексей Оверчук, председатель правления Евразийского банка развития Николай Подгузов, и. о. вице-премьера Республики Армения Мгер Григорян и генеральный директор – председатель правления ОАО «РЖД» Олег Белозёров.
«Программа даёт важный импульс развитию транспортной инфраструктуры и экономики всего Закавказского региона, а также придаёт ускорение нашим двусторонним и многосторонним торгово-экономическим связям. Нормализация обстановки в регионе потребует надёжного железнодорожного сообщения, которое необходимо для раскрытия экономического потенциала Армении и всех преимуществ интеграции стран Евразийского экономического союза. Мы стремимся к тому, чтобы перевозки людей в Армении отвечали самым высоким требованиям и стандартам, были удобными и комфортным, и каждый раз, когда люди пользовались бы этими вагонами вспоминали о нас и об отношениях между нашими странами добром», – подчеркнул Алексей Оверчук.
«ОАО «РЖД» в лице ЮКЖД выполняет функцию концессионера железных дорог Армении. Мы являемся концессионером на протяжении последних 13 лет. РЖД вложили в инфраструктуру страны более $300 млн. Мы поэтапно выполняем свои обязательства. В этом году обновится практически весь пассажирский подвижной состав дальнего следования ЮКЖД», – сообщил глава ОАО «РЖД» Олег Белозёров.
По мнению генерального директора ЮКЖД Алексея Мельникова, новый подвижной состав сыграет важную роль в развитии пассажирского комплекса Армении.
«Подвижной состав - самый современный и предназначен для всех категорий путешественников. С учётом ожидаемого в июне возобновления международного пассажирского сообщения между Арменией и Грузией, которое было отменено больше года назад по причине пандемии, это хороший подарок гражданам Армении и гостям перед началом отпускного сезона», – сказал Алексей Мельников.
Новый подвижной состав – это самая современная серийная продукция Тверского вагоностроительного завода, которых входит в состав Трансмашхолдинга. В вагонах появилась возможность размещения сервисной зоны с установкой вендинговых автоматов и кофе-машин. Они оборудованы туалетными комплексами с душевой кабиной и пурифайерами для питьевой воды. Все места в пассажирских вагонах оснащены розетками или разъемами USB. В двухместных купе вагонов модели 61-4517 будут установлены телевизоры. В соответствии с пожеланиями ЮКЖД, в обивке спальных мест использована особая цветовая гамма.