Ապրիլի 28-ին ՀԿԵ-ում նշվեց Աշխատանքի պաշտպանության օրը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում աշխատանքի պաշտպանության և արտադրական անվտանգության ոլորտը կենտրոնական ոլորտներից է, ինչի կապակցությամբ ապրիլի 28-ին Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրը երկաթուղայինները նշեցին մի շարք միջոցառումներով:
2024 թվականին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը առաջ քաշեց կենտրոնական թեմա՝ «Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը աշխատանքի անվտանգության և առողջության վրա,որը նկատելի ազդեցություն ունի աշխատանքի ոլորտի, հատկապես աշխատողների անվտանգության և առողջության վրա»։ Կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած մասնագիտական ռիսկերի օրինակներից են ջերմային սթրեսը, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումը, օդի աղտոտվածությունը, խոշոր արդյունաբերական վթարները, էքստրեմալ եղանակային իրադարձությունները, փոխանցվող հիվանդությունների աճը և քիմիական նյութերի ազդեցության աճը:
Այս և այլ մասնագիտական թեմաներ քննարկեցին աշխատանքի պաշտպանության շուրջ ՀԿԵ-ի երեք տասնյակ ինժեներներ, անցկացրեցին թեմատիկ քննարկումներ,կատարեցին աշխատանքային փորձի փոխանակում և անցան մասնագիտական թեմատիկայի իմացության թեստավորում:
ՀԿԵ Աշխատանքի պաշտպանության, արտադրական և հրդեհային անվտանգության բաժնի պետ Կարինե Համբարձումյանը նշում է, որ գոյություն ունի երեք հիմնական գործոն, որոնք անհրաժեշտ են աշխատանքի պաշտպանության սկզբունքների հաջող առաջխաղացման համար: «Նախ, ընկերության ղեկավարությունն անկեղծորեն, այլ ոչ թե ֆորմալ պետք է շահագրգռված լինի անվտանգ աշխատանքային միջավայր ստեղծելու հարցում։ Երկրորդ, բոլոր աշխատակիցները պետք է ներգրավվեն հուսալի աշխատանքային պայմանների ստեղծման մեջ և չամաչեն զեկուցել իրենց առողջության հնարավոր սպառնալիքների մասին և վերջապես, յուրաքանչյուր աշխատակից պետք է ակտիվորեն ներգրավված լինի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներում և առաջարկի իր գաղափարներն ու լուծումները, թե ինչպես աշխատանքային տարածքն ավելի հարմարավետ և անվնաս դարձնել», - նշում է Համբարձումյանը։
2021 թվականից այս ոլորտում կատարված աշխատանքի շնորհիվ ՀԿԵ-ն արձանագրել է կանոնների խախտումների և աշխատակիցների վնասվածքների թվի կրկնակի կրճատում։

28 апреля – День охраны труда отметили в ЮКЖД
В компании «Южно-кавказская железная дорога» сфера охраны труда и производственной безопасности является одной из центральных, в связи с чем 28 апреля Всемирный день охраны труда железнодорожники отметили рядом мероприятий.
В 2024 году Международная организация труда выдвинула центральную тему: «Влияние изменения климата на безопасность и гигиену труда – оказывающего заметное влияние на сферу труда, особенно на безопасность и здоровье работников». Примеры профессиональных рисков, усугубляемых изменением климата, включают тепловой стресс, УФ излучение, загрязнение воздуха, крупные промышленные аварии, экстремальные погодные явления, рост трансмиссивных заболеваний и усиление воздействия химических веществ.
Эти и другие специализированные темы обсудили порядка трех десятков инженеров ЮКЖД по охране труда, провели тематические дискуссии, обменялись опытом работы и прошли тестирование на знание профессиональной тематики.
Начальник Отдела по охране труда, производственной и пожарной безопасности ЮКЖД Карине Амбарцумян отмечает, что существует три основных фактора, которые необходимы для успешного продвижения принципов охраны труда. «Во-первых, руководство компании искренне, а не формально должно быть заинтересовано в создании безопасной рабочей среды. Во-вторых, все сотрудники должны привлекаться к созданию надежных условий труда и не стесняться сообщать о возможных угрозах своему здоровью. И наконец каждый сотрудник должен быть активно вовлечен в деятельность по повышению безопасности и предлагать свои идеи и решения по тому, как сделать рабочее пространство более комфортным и безвредным», - отмечает Амбарцумян.
С 2021 года благодаря проделанной в данной сфере работе в ЮКЖД отмечают сокращение количества нарушений правил и травматизма сотрудников вдвое.